REKLAMA

PiS wyjaśnia skąd wziąć 1 bln 400 mld zł

  • Autor: PAP
  • 23 października 2015 07:46
PiS wyjaśnia skąd wziąć 1 bln 400 mld zł Na kwotę 1 bln 400 mld miałoby też złożyć się 100 mld zł, pochodzące z Banku Gospodarstwa Krajowego (fot. flickr.com/money_pictures)

Nowa propozycja to jeden z postulatów zwiększenia o 1 bln 400 mld zł wydatków na inwestycje do 2020 roku.

Narodowy Bank Polski miałby udzielać bankom komercyjnym niskooprocentowanych kredytów, a te z kolei kredytowałyby firmy chcące inwestować. Miałoby to dać, według PiS, ok. 350 mld zł.

Współautor programu PiS Henryk Kowalczyk powiedział że, częścią tej kwoty byłyby środki pochodzące z Narodowego Banku Polskiego.

Zdaniem Kowalczyka NBP mógłby iść śladem Europejsku Banku Centralnego, "który uruchomił taki mechanizm finansowy, angażując 10 proc. PKB krajów UE na 3 lata".

Kowlaczyk: nie zachwiejemy mechanizmem

- My uważamy, że nie zachwiejemy mechanizmem, jeśli na 6 lat przeznaczymy 20 proc. PKB naszego na rozwój inwestycji i będzie to 350 mld zł - powiedział Kowalczyk na wtorkowej konferencji prasowej.

W rozmowie z PAP poseł PiS wyjaśnił, że koncepcja PiS zakłada, iż "bank centralny udzieliłby bankom komercyjnym kredytu, niskooprocentowanego albo nawet nieoprocentowanego, by banki komercyjne na swoje ryzyko udzielały kredytów na cele inwestycyjne". Kowalczyk zapowiedział złożenie przez PiS projektu ustawy w tej sprawie po wyborach.

Na kwotę 1 bln 400 mld miałoby też złożyć się 100 mld zł, pochodzące z Banku Gospodarstwa Krajowego. "Chodziłoby o zwiększenie gwarancji ze strony BGK" - tłumaczył Kowalczyk.

Co na to NBP?

Przedstawiciele NBP nie chcą komentować tych propozycji. Prezes NBP Marek Belka mówił kilkakrotnie na konferencjach prasowych po posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej, że nie chce komentować przed wyborami pomysłów gospodarczych partii politycznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • kibic 2015-10-23 09:45:40
    Oj machery od polityki, piszcie wy lepiej bajki a nie zabierajcie się za systemowe psucie, I niech wasz prezes się w końcu dowie ile to jest jeden bilion, zresztą nie tylko on...i niech sprawdzi ile wynosi polski PKB np. za poprzedni rok.
  • PisTOsocjalisci 2015-10-23 08:06:46
    przez takie poronione pomysły, Polska PADNIE!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA