REKLAMA

PiS zapowiada regulację budowy i eksploatacji wiatraków

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 24 lutego 2016 13:43
PiS zapowiada regulację budowy i eksploatacji wiatraków Nie jesteśmy przeciwko tym, korzy chcą inwestować w energetykę wiatrową, tylko chcemy, żeby elektrownie powstawały tam, gdzie jest na to miejsce - mówi Bogdan Rzońca.

Absolutnie nie jest naszym celem blokowanie rozwoju energetyki wiatrowej. Naszym celem jest ochrona interesów mieszkańców, zdrowia ludzi. Chodzi po prostu o ucywilizowanie procesów inwestycji i eksploatacji elektrowni wiatrowych - mówi poseł Bogdan Rzońca (PiS), przedstawiciel wnioskodawców w projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Jakie są cele regulacji zaproponowanych w projekcie ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe?

- Przede wszystkim zmienia się definicja elektrowni wiatrowej, mówiąc umownie wiatraka. Taki obiekt, zgodnie z zaproponowaną definicją, będzie w pełni obiektem budowlanym. Do tej pory było tak, że miał on część budowlaną - wieżę, - niebudowlaną - wirnik. Teraz zgodnie z zaproponowaną definicją cały wiatrak będzie obiektem budowlanym, a wskutek tego nadzór budowlany będzie mógł interweniować w przypadku awarii, na przykład oderwania śmigła. To pierwsza kardynalna sprawa.

Czyli tu intencją jest poprawa bezpieczeństwa funkcjonowania wiatraków?

- Tak, generalnie o chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Druga rzecz zasadnicza to kwestia odległości, czyli ustalenia, gdzie można budować elektrownie wiatrowe, W tym przypadku mówimy bardzo jednoznacznie, że te elektrownie można będzie budować w odległości dziesięciokrotności wysokości całkowitej obiektu wiatrowego od zabudowań mieszkalnych, gospodarczych, a także od obiektów chronionych przyrodniczo.

Wywiad przeczytasz na WNP.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA