REKLAMA

PiS ze związkami chce zreformować górnictwo

 • Autor: PAP
 • 21 września 2015 15:38
PiS ze związkami chce zreformować górnictwo Kopalnia Bobrek w Bytomiu. Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zespół ekspercki PiS w porozumieniu ze związkami zawodowymi przygotowuje program dla górnictwa - poinformowała w Katowicach wiceszefowa PiS Beata Szydło. Dodała, że program zostanie zaprezentowany "w swoim czasie".

Przygotowanie wspólnie ze związkami strategii rozwoju polskiego górnictwa Szydło zapowiedziała w Katowicach 20 lipca. Pod koniec sierpnia kandydatka PiS na premiera zadeklarowała związkom, że jej partia będzie realizowała program dla górnictwa, który zostanie wypracowany przy ich udziale.

W poniedziałek pytana o program podczas wspólnego briefingu z szefem Solidarności Piotrem Dudą powiedziała, że prace nad programem dla górnictwa, a także nad programami dla innych dziedzin, trwają.

- Pracujemy nad przygotowywaniem dobrych rozwiązań w różnych dziedzinach i również tutaj, dla górnictwa na Śląsku. Pracują zespoły eksperckie, pracuje nie tylko ten zespół, w którym wspólnie z przedstawicielami związków zawodowych pracują nasi eksperci. Chcemy przygotować program, który będzie realnym rozwiązaniem problemów dla górnictwa - zaznaczyła wiceszefowa PiS.

PiS ma rozwiązać problemy górnictwa węgla kamiennego

Posłanka wskazała m.in., że w poniedziałek uczestniczyła w spotkaniu w kopalni doświadczalnej Barbara w Mikołowie. - Tam też rozmawialiśmy o różnych możliwościach, które pojawiają się - z przyszłością dla polskiego górnictwa. Te prace będziemy kontynuować i w odpowiednim momencie będziemy je ogłaszać - zaznaczyła.

Kandydatka PiS na premiera oceniła, że "w tej chwili najważniejsze jest przygotowanie takich rozwiązań, które realnie rozwiążą sytuację bardzo złą i bardzo trudną w polskim górnictwie". Uznała jednocześnie, że zobowiązania rządu ze stycznia br. "nie zostały dotrzymane".

- Przypuszczam, że w najbliższych dniach rząd ogłosi jako sukces pewne rozwiązania dotyczące powołania Nowej Kompanii, czy też sprzedaży, znalezienia inwestora dla takich kopalni, jak np. kopalnia Brzeszcze. Tyle tylko, że pewnie zobaczymy po jakimś czasie, że to jest tylko i wyłącznie taka PR-owska zagrywka po to, żeby pokazać, że do 30 września wywiązaliśmy się ze zobowiązań - oceniła Szydło.

Rząd zmarnował swój czas

W tym kontekście uznała, że dziewięć miesięcy 2015 r. zostało zmarnowanych. - W styczniu były podpisane porozumienia. Do końca września, jeżeli cokolwiek zostanie ogłoszone, będzie to o dziewięć miesięcy za późno - stwierdziła.

- Dlatego my chcemy z jednej strony przygotować ten program, który dotyczy długofalowej strategii rozwoju górnictwa i energetyki - przyszłości polskiego węgla; rozmawiamy o możliwościach budowania nowoczesnych i nowych technologii węglowych. Ale musimy równocześnie przygotować rozwiązania bieżące, które będą prowadzone jeszcze w tym roku ze względu na to, żeby ta branża mogła znaleźć dla siebie rozwiązanie tych problemów, które wygenerował rząd PO i PSL przez ostatnie osiem lat - zaznaczyła wiceprezes PiS.

Pytana przez PAP czy założenia programu jej partii dla górnictwa i bieżące rozwiązania dla branży zostaną przedstawione jeszcze przed wyborami, kandydatka na szefową rządu odpowiedziała, że "wszystko w swoim czasie". - W tej chwili trzeba przygotować przede wszystkim dobry program - skuteczny, rozsądny - podkreśliła.

PiS ma konkretne rozwiązania

- My przygotowujemy i mówimy o rozwiązaniach konkretnych bardzo systematycznie. Jak państwo wiecie, przedstawiałam w Warszawie w ub. tygodniu, konkretne, już przygotowane, priorytetowe dla nas projekty ustaw - gotowe ustawy, które w ciągu pierwszych stu dni będziemy prezentować - i tak będzie z kolejnymi programami - zapowiedziała.

Szydło odesłała też w poniedziałek do programu partii z 2014 r. - Tam jest bardzo obszernie wyłożona nasza strategia dotycząca programowych propozycji dla górnictwa i energetyki - wskazała.

O tym, że priorytetem po ewentualnie wygranych przez PiS wyborach będzie przyjęcie strategii rozwoju polskiego górnictwa, w której podstawą dla energetyki będzie polski węgiel, Beata Szydło mówiła po pierwszym spotkaniu związkowców z Solidarności z nią, jako kandydatką PiS na premiera 20 lipca.

Informowała wówczas, że umówiła się ze związkowcami z Solidarności reprezentującymi całą branżę górniczą na "stałą współpracę". Pierwsze spotkanie robocze, które według Szydło miało stać się "początkiem przygotowywania wspólnej strategii rozwoju polskiego górnictwa", zapowiedziano wówczas na "za tydzień".

Wiceszefowa PiS mówiła w lipcu w Katowicach, że podstawą polskiej energetyki musi być polski węgiel, który powinien mieć szansę konkurowania z tanim węglem spoza Polski, powinien też być przemyślany i konsekwentnie realizowany proces inwestowania w górnictwie. Już wcześniej PiS zapowiedziało utworzenie ministerstwa zajmującego się branżami energetyczną i górniczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (33 komentarzy)

 • jurek 2015-10-23 22:07:14
  Tylko PIS może zreformować górnictwo i gospodarkę.
 • nana 2015-10-21 11:06:47
  nie prawda, Kaczka nie myslal nigdy o slasku i teras tez nie. On potrzebuje tylko glosy.
 • syf-POL 2015-09-22 22:37:55
  Już czytając sam tytuł śmiałem się na całego-to było/jest lepsze niż nie jedna noc kabaretów :-),reforma ze związkami zawodowymi i górnikami dołowymi...ja bym się bał dać związkowcom,pisowcom i górnikom kiosk ruchu z gazetami albo wózek z obwarzankami do prowadzenia,a ona mamrota o reformie górnictwa...ta jak ta trójka będzie nam to górnictwo reformować...to innych zatrudnionym w gospodarce rynkowej pozostanie jedynie spier......ć z tego państwa,bowiem chcieli jak nigdy-wyszło jak zawsze-czyli harować inni musza na przywileje-przywilejów np. górników...a pis w obietnicach dla różnych grup zawodowych przebiło samego Stalina,Lenina,MAO,Castro itp. komunistów-socjalistów.
 • stary_komuch 2015-09-22 16:21:57
  Do energetyk: Czyż nie nauczano jeszcze niedawno, iż idee tow. Lenina są wiecznie żywe?
 • scoti 2015-09-22 12:16:02
  Zacofany PIS i ZZ z epoki komunizmu co to może dać ? Najwyżej PRL - bis . Jaka reforma ? Dyktat związkowych bossów nad członkami. Nie słychać, by członkowie rozliczali swoich bossów.
 • Szopenowski 2015-09-22 11:49:15
  Reformę górnictwa nie przeprowadza się ze związkowcami, bo nie zmieni się nic.trzeba zacząć od problemu czyli reformy ustawy o związkach zawodowych!
 • Jadwiga 2015-09-22 11:33:54
  Epoka wegla minęła i nic tego nie zmieni. To zwyczajny postę technologiczny i musimy to zaakceptować. Chyba,że cofniemy sie do poczatku 20-tego wieku.
 • energetyk 2015-09-22 11:33:44
  To byłby cud, gdyby się powiodło. Zarządzanie jest elementem przedsiębiorstwem jest elementem pragmatycznym a nie politycznym ani roszczeniowym. Gratuluję pomysłu. Zakrawa na realny socjalizm.
 • kop 2015-09-22 10:59:30
  Związkowe nieroby z politycznymi nierobami będą "reformować" górnictwo ?
 • waldek 2015-09-22 10:38:34
  Dobrana para "polityk i związkowiec" żaden na niczym dobrze się nie zna, za to dużo tylko potrafią sloganów mówić. Trzeba zmienić zasady powstawania związków zawodowych, bo w tej chwili, to ostoja cwaniaczków, którym nie chce się pracować.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA