REKLAMA

PKB oczami Komisji Europejskiej. Ministerstwo Finansów jest zadowolone

  • Autor: GP
  • 13 lutego 2017 13:33
PKB oczami Komisji Europejskiej. Ministerstwo Finansów jest zadowolone Leszek Skiba ocenił, że jest się czym chwalić. - Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (ang. general government) wyniósł 2,3 proc. PKB, czyli był najniższy od 2007 r. (fot.:youtube.com)

• Komisja Europejska podała, że wzrost PKB w Polsce w 2017 roku przyspieszy do 3,2 proc., wobec 2,8-proc. wzrostu zanotowanego w 2016 r.
• Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w Polsce będzie konsumpcja prywatna.
• Zaprezentowane dane i prognozy cieszą kierownictwo resortu finansów.

W poniedziałek (13 lutego) opublikowano nową prognozę Komisji Europejskiej (KE), która dotyczyła deficytu finansów publicznych w Polsce. Ministerstwo Finansów (MF), które otrzymuje te dane, jako pierwsze podzieliło się nimi z polską opinią publiczną w komunikacie:

- Komisja Europejska pozytywnie ocenia perspektywy polskiej gospodarki, a także obniża prognozy deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych. KE oczekuje, że w 2017 r. realne tempo wzrostu PKB w Polsce przyspieszy do 3,2 proc. wobec 2,8 proc. wzrostu zanotowanego w 2016 r. Zgodnie z prognozami KE Polska będzie w grupie sześciu najszybciej rozwijających się krajów członkowskich UE. Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w Polsce będzie konsumpcja prywatna, czemu sprzyjać będzie oczekiwana kontynuacja poprawy sytuacji na rynku pracy.

Dla MF ważne jest, by przy tych danych pamiętać o utrzymanej prognozie wysokiego wzrostu konsumpcji prywatnej w Polsce z jesieni ubiegłego roku. Podjęto takie prognozy, pomimo podniesienia prognozy wzrostu cen w Polsce. Oznacza to, że nominalny wzrost konsumpcji będzie wyższy, niż oczekiwano jeszcze kilka miesięcy temu, co jest korzystne z punktu widzenia realizacji dochodów podatkowych.

- Bieżąca prognoza KE w zakresie wzrostu PKB jest zbieżna z obecnym konsensusem rynkowym i nieco niższa od prognozy jesiennej z ubiegłego roku - dodawało jeszcze MF. - Głównym czynnikiem korekty prognozy wydają się być oczekiwania ekspertów KE w zakresie wzrostu inwestycji. Po znacznie silniejszym od oczekiwanego spadku nakładów brutto na środki trwałe w 2016 r., KE oczekuje wprawdzie odwrócenia negatywnych tendencji w tym zakresie w roku bieżącym, jednak prognozowane tempo wzrostu inwestycji ogółem w Polsce w 2017 r. jest o 1,0 pkt. proc. niższe niż wskazywały jesienne prognozy. 

Wiceminister finansów Leszek Skiba komentował tę sytuację tak:

- Mimo niższego od prognoz wzrostu w 2016 r., deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (ang. general government) wyniósł 2,3 proc. PKB, czyli był najniższy od 2007 r. Na lata 2017-18 KE prognozuje, że deficyt wzrośnie do odpowiednio 2,9 i 3,0 proc. PKB.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA