REKLAMA

"Plan Morawieckiego" nabiera strategicznych kształtów

 • Autor: PAP
 • 20 czerwca 2016 17:39

Prace nad tworzonym z inicjatywy wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego projektem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju mają się zakończyć 15 lipca - zapowiedział w poniedziałek (20 czerwca) wiceszef MR Paweł Chorąży.

Po tym terminie projekt ma wejść w fazę konsultacji społecznych - tak, aby w październiku mógł zostać przyjęty przez rząd.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia połączonych zespołów Rady Dialogu Społecznego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy oraz ds. funduszy europejskich Chorąży przedstawił harmonogram prac nad strategią. Zaprezentowano też jej przygotowane założenia.

Aktualnie prace nad projektem - jak poinformował wiceminister - toczą się w 12 międzyresortowych zespołach roboczych, nad którymi czuwa rządowy Komitet koordynacyjny ds. polityki rozwoju. Jak dodał, ich prace mają charakter "w dużej mierze wewnętrzny, co nie oznacza, że są zamknięte".

Rządowy projekt strategii ma być gotowy 15 lipca - wynika z zaprezentowanego stronie społecznej harmonogramu. Potem strategia trafi do konsultacji społecznych - z udziałem zainteresowanych środowisk, branż oraz pojedynczych osób, które będą mogły przekazywać swoje uwagi m.in. poprzez system konsultacji obywatelskich online. Wiceszef MR zapowiedział również organizacje spotkań "branżowo-tematycznych" - zarówno na poziomie krajowym, jak i wojewódzkim. Konsultacje mają zgodnie z planem potrwać do końca września br.

Przyjęcie projektu przez rząd - w formie aktualizacji średniookresowej strategii rozwoju kraju - planowane jest na październik.

Zgodnie z zaprezentowanym na forum RDS harmonogramem, do 15 czerwca zakończyć miały się prace nad wstępną listą kluczowych z punktu widzenia strategii projektów, a do 20 czerwca m.in. nad systemem wdrażania, monitorowania i ewaluacji jej założeń oraz metodami finansowania.

Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju ma stanowić uszczegółowienie celów rozwojowych wyznaczonych w przyjętym przez rząd w lutym Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, znanym też jako Plan Morawieckiego. Mają się w niej znaleźć m.in. opisy projektów i programów prorozwojowych oraz celów i kierunków poszczególnych polityk publicznych.

Trzy główne cele szczegółowe strategii to - zgodnie z przyjętymi w MR założeniami - trwały wzrost gospodarczy oparty na dotychczasowych i nowych przewagach, rozwój społecznie i terytorialnie wrażliwy oraz skuteczne państwo i instytucje gospodarcze służące wzrostowi oraz "włączeniu" społecznemu i gospodarczemu.

Wdrożenie strategii ma też - zgodnie z założeniami MR - doprowadzić do osiągnięcia wymiernych rezultatów. Dochód na głowę mieszkańca ma do 2020 r. osiągnąć 80 proc. przeciętnej UE (obecnie to 67,8 proc.). PKB na głowę mieszkańca ma w 2020 r. sięgnąć 78 proc. poziomu unijnego (obecnie wynosi 68 proc.). Wśród założonych celów strategicznych na 2020 r. znalazły się też: zmniejszenie poziomu zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz zwiększenie produktywności pracy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA