REKLAMA

Plan Morawieckiego: Przedsiębiorcy nie wiedzą, co wicepremier im oferuje

  • Autor: GP
  • 08 listopada 2016 12:03
Plan Morawieckiego: Przedsiębiorcy nie wiedzą, co wicepremier im oferuje Mateusz Morawiecki i premier Szydło stawiają za priorytet rządu pomoc dla przedsiębiorców. (fot.:youtube.com)

• 40 proc. przedsiębiorców słyszało o planie "100 Zmian Dla Firm”, który proponuje wicepremier Mateusz Morawiecki i Ministerstwo Rozwoju.
• Zaledwie 2 proc. zna jego szczegóły.
• Reszta, czyli 58 proc. nigdy nie spotkała się z projektem. Większość też nie wierzy, że wprowadzenie zapowiadanych ułatwień, cokolwiek zmieni w ich sytuacji.

Oceny programu wicepremiera Mateusza Morawieckiego podjęli się uczestnicy V Kongresu Rzetelnych Firm.

Okazało się, że większość nigdy nie słyszała o pakiecie – aż 56 proc. ankietowanych odpowiedziało w ten sposób. Dwóch na pięciu przedsiębiorców zetknęło się z tym projektem, jednak nie miało pojęcia o szczegółach proponowanych zmian. Zaledwie 2 proc. badanych wiedziało, na czym polega pakiet „#100zmianDlaFirm”, który stanowi część programu Mateusza Morawickiego i Ministerstwa Rozwoju.

Po przedstawieniu im najważniejszych założeń planu, prawie 57 proc. wyraziło poparcie dla niego. Ale choć plan Morawieckiego nie ma w zasadzie przeciwników (nieco ponad 5 proc. jest przeciw), to niepokojące jest to, że aż 38 proc. nie potrafi wyrazić o nim swojej opinii.

- Skoro przedsiębiorcy mają tak niską wiedzę na temat istotnych zagadnień, które bezpośrednio ich dotyczą, może to wskazywać na błąd komunikacji między rządem a firmami - mówi Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy, organizatora spotkania i podmiotu, który grupuje 50 tys. przedsiębiorstw z sektora MSP. - Państwo powinno poświęć więcej wysiłku na przedstawienie zalet, które wynikają z wprowadzenia tych zmian. Jako Rzetelna Firma jesteśmy gotowi do pośredniczenia w takim dialogu.

Mateusz Morawiecki łączy funkcje ministrów rozwoju (tj. gospodarki) i finansów, to wielka odpowiedzialność, której przed nim nikt w Polsce po 1989 roku nie ponosił, źródło: Ministerstwo Rozwoju/Twitter.com

Spośród wskazywanych celów planu, uczestnicy kongresu najczęściej wskazywali jako najważniejsze te, które dotyczyły relacji przedsiębiorca - państwo:
- złagodzenie przepisów prawa pracy wobec małych firm (23 proc.),
- mniej uciążliwe kontrole (19 proc.) i bardziej przyjazne relacje na linii obywatel - państwo (16 proc.).

Oprócz tego w grupie najistotniejszych problemów do rozwiązania znalazły się: sukcesja w przypadku śmierci jednoosobowych działalności gospodarczych (24 proc.) i łatwiejsze odzyskiwanie długów (18 proc.).

- Zjawisko zatorów płatniczych dotyka większość firm, powodując spore utrudnienia w prowadzeniu biznesu. Aż 71 proc. przedsiębiorców nie otrzymuje zapłaty w terminie. Dlatego propozycja Ministerstwa Rozwoju dot. ułatwienia odzyskiwania długów jest ważna. Brak pieniędzy w budżecie firmy odbija się nie tylko na właścicielu, ale też na jego pracownikach, dostawcach czy kontrahentach. Co prawda, jedna niezapłacona faktura nie zagraża płynności finansowej dużej firmy. Inaczej jest jednak w sektorze MSP, gdzie brak nawet jednej płatności może przesądzić o jej „być albo nie być” na rynku - tłumaczy Jakub Kostecki, prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Niepokojące jest jednak to, że przedsiębiorcy nie do końca wierzą, że pakiet uda się wprowadzić w życie. Co prawda wprost takie obawy wyraża tylko 20 proc. ankietowanych uczestników kongresu, a 40 proc. wierzy, że zmiany uda się wprowadzić w całości lub częściowo, to niepokojące jest to, że drugie tyle nie ma na ten temat wyrobionego zdania.

Czytaj: Jak w planie Morawieckiego wygląda polskie morze?

Przedsiębiorcy byli bardziej zdecydowani w ocenach, oceniając wpływ realizacji pakietu Morawieckiego na sytuację ich firm. 30 proc. badanych wierzy, że kondycja przedsiębiorstwa polepszy się. 5 proc. mówi otwarcie - proponowane zmiany odbiją się negatywnie na ich firmach. Zdaniem większości ankietowanych, a dokładnie 65 proc., nic się nie zmieni. - To potwierdza, że mamy nie tylko niski poziom zaufania w biznesie, ale także w relacjach rząd - przedsiębiorcy. Ci ostatni traktują nieufnie kolejne zapowiedzi zmian na lepsze, bo żadne wcześniejsze nie zostały zrealizowane - zauważa Sędłak.

Wśród przedsiębiorców zapytanych o to, czy rząd powinien ingerować w gospodarkę, co drugi odpowiedział, że „im mniej państwa w przedsiębiorczości, tym lepiej”. 46 proc. firm uważa, że państwo powinno odgrywać aktywną rolę w gospodarce i przedsiębiorczości. Tylko 4 proc. w tej kwestii nie zajęło żadnego stanowiska. ­

- W tym badaniu to jedyne zagadnienie, w którym odsetek przedsiębiorców niemających zdania jest tak znikomy. Z kolei odpowiedzi badanych, którzy wyrazili swoją opinie, są mocno spolaryzowane - jedna część popiera udział państwa w przedsiębiorczości, druga nie potrzebuje żadnej pomocy rządzących - dodaje prezes Rzetelnej Firmy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • zwolennik 2016-11-22 16:11:27
    Do adwokat: to dziwne, adwokatowi nie zależy na sprawnym odzyskaniu należności? czy koszty adwokackie są wyższe w razie długiego prowadzenia sprawy?
  • adwokat 2016-11-14 10:53:34
    Pakiet wierzycielski nie ma służyć przedsiębiorcom, ale prywatnym firmom windykacyjnym. Chcą, aby nakazy zapłaty były wydawane przez notariuszy, bo obecnie sąd jak ma wątpliwości do przekazuje sprawę do postępowania zwyczajnego, a tak znajomy notariusz zawsze wyda nakaz zapłaty. Jakby Morawicki chciał pomóc przedsiębiorcom, to usunąłby art. 10 ust. 2. Oprócz kwoty, o której mowa w ust. 1, wierzycielowi przysługuje również zwrot, w uzasadnionej wysokości, poniesionych kosztów odzyskiwania należności przewyższających tę kwotę - ustawa z 9 października 2015r. o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Sądy nie chcą zasądzać na tej podstawie zawyżanych prowizji sięgających 30% odzyskanych należności firmom windykacyjnym i tu jest problem. Można sprawdzić orzeczenia sądów. Notariusz natomiast chętnie wyda taki nakaz zapłaty obciążający dodatkowo dłużnika. Dlatego firmy windykacyjne lobbują za tzw. pakietem wierzycielskim. Zwykła próba przepchania złodziejstwa i wykończenia firm mających problemy płatnicze, a nie pomocy przedsiębiorcom.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA