REKLAMA

PO: CETA jest korzystna dla Polski. Znosi cła na eksport

 • Autor: GP
 • 21 października 2016 11:41
PO: CETA jest korzystna dla Polski. Znosi cła na eksport Platforma, podobnie jak PiS, chce ratyfikacji CETA w postaci jaką wynegocjowała Komisja Europejska. (fot.:PO/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Poseł Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej uspokaja opinię publiczną w kwestii CETA.
• Umowa w jego ocenie przyniesie zwiększenie bilansu handlowego z Kanadą, a na tym powinno zależeć wszystkim.
• CETA zniesie też cła, które dla przedsiębiorców są zaporą chroniącą gospodarkę. Dzięki temu Polska zyska dostęp do kanadyjskiego rynku.

Jan Grabiec w wywiadzie dla portalu Parlamentarny.pl dotknął kwestii CETA. Sejm niedawno wyraził wolę poparcia rządowego stanowiska w kwestii CETA, nawet jeśli kluby PSL, czy Kukiz'15 są odmiennego zdania.

- Poprzemy ten dokument - mówił Grabiec. Uważamy, że CETA jest układem korzystnym dla Polski ze względu, chociażby, na dodatni bilans handlowy z Kanadą. Układ ten przede wszystkim znosi cła na większość towarów eksportowych, a to Polacy kilkakrotnie więcej eksportują do Kanady, niż Kanadyjczycy do Polski.

Polityk dodawał, że "bariery celne dla naszych eksporterów są bardziej dotkliwe, niż dla importerów kanadyjskich." Cła to opłaty nakładane przez państwa na konkretne działy gospodarki, najczęściej dla ochrony rodzimej produkcji. Często dotyczą produkcji rolnej, elektroniki.

- Niektórzy ekonomiści szacują nawet, że z tego tytułu bariery celne zostaną zniesione i ułatwiony zostanie eksport do Kanady. Dzięki temu w Polsce może powstać 7 tys. miejsc pracy - prognozuje Grabiec za ekspertami.

Wywiad z posłem Grabcem przeczytasz tutaj.

 Umowa CETA była od wielu miesięcy elementem negocjacji miedzy Toronto i Brukselą. To umowa handlowa, która pozwoli poluźnić restrykcje między oboma podmiotami (Kanadą i Unią) w kwestii wymiany handlowej. Jej zapisy budzą wątpliwości wśród wielu środowisk w Europie. W Polsce protestują np. rolnicy.

Podobna umowa jest przygotowywana i przechodzi analogiczne negocjacje między USA i Unią. Tę nazywa się w skrócie TTiP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • hiena 2016-10-21 17:21:57
  Problem ceł praktycznie nie istnieje, a do tego układu jest dołączona polityczna agenda. Gdyby chodziło o wymianę gospodarczą, to byłby układ o wymianie gospodarczej, a nie o tworzeniu nowych politycznych powiązań idących w kierunku stworzenia rządu światowego - potworka na kształt Komisji Europejskiej, ktorego nikt nie bedzie mogl odwolac i nie wiadomo, kto powoluje.
 • Brexit 2016-10-21 15:35:46
  Brytyjczycy mieli rację wychodząc z unii. Teraz to oni decydują jakie umowy podpiszą i żadnej Brukseli nie muszą pytać o zgodę. Ich kraj, ich zasady, ich decyzja. Jeśli będą chcieli coś podpisać to podpiszą, nie to nie. Niech żyje niepodległa i w pełni suwerenna Wielka Brytania!
 • Marcin 2016-10-21 15:30:01
  Polski rolnik nie będzie miał żadnych szans w konfrontacji z wielkimi zagranicznymi korporacjami. Zamiast chronić rodzime zakłady i firmy, w najbliższym czasie to korporacje będą miały przewagę i to one będą faworyzowane dzięki tej umowie. To że eksport do Kanady zostanie trochę zwiększony niczego nie zmienia, bo w drugą stronę przypłyną tony genetycznie modyfikowanej "żywności", która zniszczy nasz rynek i wpłynie na zdrowie konsumentów w naszym kraju. Do Kanady popłynie zdrowa polska żywność. Do Polski przypłynie kanadyjski syf genetycznie modyfikowany. Taka wymiana. Kto najbardziej naciska na podpisanie umowy CETA? Korporacje! Ta umowa jest w ich interesie. Zdrowie ludzi jest mało ważne, liczą się zyski korporacji. Jeśli po jakimś czasie będziemy chcieli bronić się przed GMO to korporacje będą nas pozywać do trybunału arbitrażowego i będziemy im jeszcze musieli płacić wielomiliardowe odszkodowania.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA