REKLAMA

PO chce komisji śledczej ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej

  • Autor: PAP/AH
  • 29 grudnia 2017 12:29
PO chce komisji śledczej ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej Fot. Shutterstock

PO chce, by w Sejmie powstała komisja śledcza, która zajęłaby się m.in. wyjaśnieniem faktycznego celu wycinki w Puszczy Białowieskiej, którym mogło być - według PO - przekształcenie jej w "las o charakterze gospodarczym". Do Sejmu trafił projekt uchwały w tej sprawie.

Jak wynika z projektu PO uchwały Sejmu w sprawie powołania komisji śledczej, komisja ta miałaby zająć się m.in. oceną "rzetelności, prawidłowości i legalności działań" podejmowanych przez organy i instytucje publiczne, członków rządu, w szczególności ministra środowiska Jana Szyszkę oraz podległe mu podmioty i tym samym wyjaśnić okoliczności towarzyszące, a także przyczyny i planowane cele masowej wycinki starodrzewia Puszczy Białowieskiej.

Miałaby badać ponadto legalność działań ministra Szyszki oraz szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka "w zakresie nadzoru nad podległymi im służbami w związku z podejmowanymi przez te służby czynnościami wobec osób protestujących w obronie Puszczy".

Zadaniem komisji byłoby ustalenie też, czy celem działalności rządu było "przekształcenie Puszczy Białowieskiej w las o charakterze gospodarczym".

W uzasadnieniu projektu czytamy m.in., że "w Puszczy Białowieskiej prowadzona jest masowa wycinka drzew pod rzekomym pretekstem walki z kornikiem drukarzem oraz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego i pożarowego". "Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe prowadzą swoje działania, pomimo jednoznacznych wskazań naukowców - przyrodników, że tego rodzaju postępowanie bezpowrotnie zniszczy naturalne walory tego obszaru, nie służy zapewnieniu bezpieczeństwa i nie powstrzyma gradacji kornika" - podkreślono w projekcie uchwały.

W skład komisji śledczej "do zbadania działań prowadzonych i zlecanych przez członków Rady Ministrów i podmioty nadzorowane przez członków Rady Ministrów w sprawie Puszczy Białowieskiej, w szczególności w związku z masową wycinką starodrzewia Puszczy Białowieskiej" miałoby wchodzić 11 posłów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Co sie stało, co? 2017-12-29 14:19:16
    Bardzo dobrze !!! Gdzie są MILIONY za drzewo, co sie stało co, nooo, macus, budzimy sie !!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA