REKLAMA

PO do PiS: porozmawiajmy o przyszłości gospodarki

 • Autor: PAP
 • 14 września 2015 19:02
PO do PiS: porozmawiajmy o przyszłości gospodarki Fot. Collage: PTPW

Europoseł PO Janusz Lewandowski zaprosił wiceprezes PiS Beatę Szydło do rozmowy o programach gospodarczych, przedstawionych na weekendowych konwencjach obu partii oraz do rozmowy na temat przyszłości polskiej gospodarki.

"Chciałbym zaprosić naszych konkurentów do rozmowy o przyszłości polskiej gospodarki" - powiedział europoseł PO, były unijny komisarz ds. budżetu i szef Rady Gospodarczej przy premierze podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie. Lewandowski w pracach nad programem PO zajmował się podatkami i gospodarką.

Jak podkreślił, adresatką jego zaproszenia jest wiceprezes PiS, kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło.

"Serdecznie zapraszam, również w interesie wyborców do rozmowy o przyszłości polskiej gospodarki" - dodał Lewandowski.

Starcie dwóch osób

Szef sztabu PO Marcin Kierwiński zapowiedział, że do sztabu wyborczego PiS zostanie wysłane oficjele zaproszenie do debaty. "Wyobrażamy sobie to jako starcie dwóch osób, z jednej strony komisarz Lewandowski, a z drugiej wiceprzewodnicząca komisji finansów publicznych w Sejmie Beata Szydło" - powiedział.

Lewandowski zaznaczył, że po sobotnich konwencjach PO i PiS, które w dużej mierze poświęcone były programom gospodarczym, "można porównywać dwa pomysły na Polskę, na przyszłość gospodarczą". "Z naszej strony jest to projekt poważnego uporządkowania rynku pracy i systemu podatkowego" - ocenił europoseł.

Jego zdaniem, PO lepiej adresuje pieniądze polskich podatników. "Można wydać 20 mld złotych i rozminąć się z problemem rodzin o niższych zarobkach, jak to jest w propozycji kwoty wolnej od podatku przedstawionej przez PiS" - ocenił.

"Za oknem mamy Zachód, trzeba stracić wzrok, smak, węch, a przede wszystkim rozum, żeby tego nie zobaczyć, jak Polska się modernizuje. Nasza zapowiedź z 2011 roku, że pozyskamy miliardowe fundusze na modernizację Polski, została dotrzymana, a teraz chodzi o to, by było to widoczne w kieszeniach polskich rodzin" - podkreślił Lewandowski.

Jak dodał, deklaracje wyborcze trzeba dziś składać odpowiedzialnie. "Pomimo wyasygnowanych z budżetu europejskiego, o czym wiem najlepiej, miliardów na stabilizację naszego otoczenia na wschodzie i po drugiej stronie Morza Śródziemnego, mamy niespokojne czasy. Dlatego niezwykle ważne są słowa i projekty ogłaszane w tej chwili kampanii wyborczej" - powiedział były polski komisarz ds. budżetu.

Zaznaczył, że wszystkie propozycje PO są "w zgodzie z regułą wydatkową, w zgodzie z bacznym okiem Brukseli, która nas na kredyt zdjęła z procedury nadmiernego deficytu. "Trzeba tę wiarygodność podtrzymać, wiarygodność istotną również dla rynków finansowych" - podkreślił Lewandowski.

Deklaracje na konwencjach

Na sobotniej konwencji programowej w Poznaniu PO zaproponowała m.in. jednolity kontrakt w miejsce różnych obecnych form zatrudnienia, jednolity podatek dochodowy, zawierający w sobie składki ZUS i NFZ, z 10 proc. stawką dla najmniej zamożnych, minimalna godzinowa stawka płacy w umowach cywilnoprawnych - 12 zł za godzinę po roku 2016, w powiązaniu z nałożeniem na pracodawcę obowiązku określenia w umowie liczby godzin pracy, opłacanie etatów związkowych z pieniędzy związków zawodowych.

Tego samego dnia odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówiła w sobotę Beata Szydło, PiS ma gotowe projekty wprowadzające m.in. bezpłatne leki dla seniorów za darmo, 15 proc. stawkę CIT dla małych firm, minimalną godzinową stawkę za pracę 12 zł brutto, zmiany w ubezpieczeniach dla rolników, wprowadzenie podatku bankowego i opodatkowanie sieci wielkopowierzchniowych.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie Szydło oceniła, że przedstawione w sobotę w Poznaniu propozycje programowe PO "to był tylko +speech+ kampanijny, który premier Ewa Kopacz wygłosiła, bo chciała pokazać, że ma program".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (13 komentarzy)

 • Zyta 2015-09-16 23:12:55
  Rozmawiać o przyszłości gospodarki chce ktoś kto tę gospodarkę rozwalał ?
 • spizi 2015-09-15 15:35:26
  Do Krak: Prof. Modzel .. w swoim instytucie bada jak ustawić korzystnie przepisy prawa gospodarczego , by mało kto je rozumiał i największą kasę na doradztwie zrobić. Nie ma przełożenia na praktykę.
 • scoti 2015-09-15 15:27:47
  Do kolega: Bóg nic tu nie pomoże jak głowa pusta. Wiara czyni cuda, ale nie w gospodarce opartej na kapitale. Tego należało się uczyć w ostatnich 25 latach.
 • Pyzdra 2015-09-15 13:17:18
  Panie pośle Lewandowski! Osiem lat było na zaprosiny! A teraz to się nie liczy! Aleś się pan obudził, kiedy już trzeba będzie stołek oddać, żeby się przewietrzył!
 • amelie2 2015-09-15 10:53:16
  To by była rozmowa ze ślepym o kolorach. Przecież ta kaczyńska tuba niczego nie rozumie. Ciemny lud kupuje jej błyskotliwy bełkot, ale do żadnej dyskusji ta ..... sie nie nadaje.
 • jang 2015-09-15 10:22:48
  Do Krak: nie stać go na zapłacenie stawek pobieranych przez pana W.M.,twórcę podatku VAT za konsultacje dotyczące metod"optymalizacji podatkowej"
 • Wróbel 2015-09-15 09:37:34
  Brak kompetencji i kiełbasa wyborcza wychodzi pani Szydło uszami....juz położyła na łopatki to czym wcześniej rządziła, wiec moze niech sie trzyma z dala od gospodarki bo nie ma o tym pojęcia.
 • Hayek 2015-09-15 09:09:33
  Bezczelność typa od wyprzedaży garażowej. Za złotówkę, cokolwiek, byle się pozbyć z korzyścią dla nabywców. Po pierwsze - odpowiedzialność tych, co zdają polską gospodarkę po 8 latach marnotrawienia miliardów unijnych i zaszłościach z TFI. Ręce precz od naszych pieniędzy, panie Lew.
 • kolega 2015-09-15 09:06:25
  Lewandowskiemu najlepiej wychodzi rozmowa z samym sobą. Jezus też kuszony był przez szatana i co zrobił z nim - spuścił go.
 • Krak 2015-09-15 08:52:54
  Niech p. Lewandowski zaprosi prof. Modzelewskiego do debaty! Wtedy zobaczymy horror haseł PO!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA