REKLAMA

PO: PiS opóźnił objęcie SKOK-ów nadzorem KNF-u

  • Autor: PAP
  • 23 września 2015 16:57
PO: PiS opóźnił objęcie SKOK-ów nadzorem KNF-u KNF objął SKOK-i nadzorem z opóźnieniem (fot. Przemysław Jahr/Wikimedia Commons)

Jacek Brzezinka z PO stwierdził dziś w Sejmie, że "działania polityków PiS i osób związanych z tym obozem politycznym miały istotny wpływ na opóźnienie objęcia SKOK-ów nadzorem KNF". Poseł poparł powołanie komisji śledczej ds. SKOK-ów.

- Jakie jest podejście tej formacji do tego sektora potwierdza deklaracja, która niedawno została zgłoszona przez poseł Szydło, która mówi o tym, że PiS zamierza wprowadzić podatek bankowy i pomimo tego, że działalność SKOK-ów niewiele się różni od działalności bankowej, to padło zastrzeżenie, że (podatek - PAP) nie będzie dotyczył Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych - mówił Brzezinka.

Poseł PO podkreślił, że zewnętrzny nadzór nad instytucjami finansowymi jest standardem na świecie. Przypomniał, że podczas prac nad ustawą o KNF to posłowie PO zgłaszali konieczność objęcia SKOK-ów nadzorem KNF. - Wtedy niestety nie udało się tego zrobić, a koalicja PiS-LPR-Samoobrona to odrzuciła - podkreślił.

Nadzór opóźniony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Brzezinka dodał, że kiedy w 2009 roku Platforma przygotowała ustawę, która miała wprowadzić zewnętrzny nadzór nad SKOK-ami, wejście ustawy w życie opóźnił wniosek ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego o zbadanie konstytucyjności tych przepisów. Dodał, że wtedy głowę państwa reprezentował obecny prezydent, a wówczas minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda.

- Dziś wiemy, że podnoszone w prezydenckim wniosku zarzuty były bezzasadne. Opierały się już wtedy na fałszywej tezie, że wszystkie SKOK-i są instytucją samopomocową, mającą za zadanie działanie bez zysku, a tworzenie rezerw znacząco podnosiłoby koszty ich funkcjonowania - konkludował polityk Platformy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zunrin 2015-09-23 17:36:53
    Po raz kolejny dziękuję za przyznanie, że temat SKOKów jest tematem wyborczym. A poseł Brzezinka zaprezentował kobiecą stronę swojego charakteru w postaci pamięci wybiórczej zapominając o projekcie śp. Lecha Kaczyńskiego, który proponował objąć SKOKi kontrolą KNF. Ale pan poseł Brzezinka z tego okresu tylko pamięta wytyczną o odrzucaniu każdego projektu LK.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA