REKLAMA

PO: wznowić śledztwo w sprawie SKOK-ów w Gdańsku

  • Autor: bad/PAP
  • 10 lutego 2016 10:58
PO: wznowić śledztwo w sprawie SKOK-ów w Gdańsku Zdaniem posła Brejzy istnieją obawy, że system SKOK-ów nabiera charakteru "magnackiego". (fot. Przemysław Jahr/Wikimedia Commons)

O ocenę decyzji Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, która umorzyła wątek sprawy domniemanych nieprawidłowości w przepływach między SKOK-ami a luksemburską spółką oraz przeniesienie tej sprawy poza Gdańsk zaapelowali w środę posłowie PO do prokuratora generalnego.

Posłowie PO: Krzysztof Brejza i Marcin Święcicki złożyli w środę w Prokuraturze Generalnej apel, aby Andrzej Seremet, który do końca marca jest prokuratorem generalnym, dokonał analizy decyzji o umorzeniu postępowania, która - ich zdaniem -jest nieprawidłowa.

Święcicki uważa, że śledztwo należy wznowić i przenieść poza Prokuraturę Apelacyjną w Gdańsku, która w jego ocenie może być w tej materii nieobiektywna, bo - jak mówił - ludzie z władz SKOK i prokuratorzy wywodzą się z tego samego gdańskiego środowiska prawniczego, kończyli ten sam wydział prawa na gdańskim uniwersytecie.

Czytaj też: Spot PO: PiS zawsze stał na straży interesów SKOK; PiS: to czarny PR

Według prasy gdańska prokuratura chciała zbadać finanse SKOK-ów i ich szefa, senatora Grzegorza Biereckiego, śledztwo toczyło się intensywnie w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku, ale po wyborach przeniesiono je do prokuratury apelacyjnej, gdzie sprawa została niedawno umorzona. W śledztwie miało chodzić o przepływy finansowe między luksemburską spółką, w której członkiem zarządu jest senator Bierecki, a krajowymi SKOK-ami.

Rzecznik Seremeta Mateusz Martyniuk powiedział PAP, że PG przeanalizuje tę decyzję i w odpowiednim trybie odniesie się do tego apelu. "Podkreślam, że wszystkie postępowania prowadzone przez prokuratury apelacyjne w kraju, są nadzorowane przez Prokuraturę Generalną, więc także i to umorzone postępowanie będzie poddane analizie. Dopiero po jej dokonaniu będzie wiadomo, czy umorzenie było zasadne i czy są podstawy do przeniesienia sprawy do innej jednostki" - dodał.

Brejza podkreślił w środę, że Platforma chce, by prokurator generalny przedstawił stan śledztw dotyczących SKOK-ów, szczególnie że ludzie związani z tymi instytucjami są obecnie kandydatami PiS do ważnych urzędów - m.in. Trybunału Konstytucyjnego czy Rady Polityki Pieniężnej.

"Sprawa SKOK-ów jest ważnym testem obecnych rządów. Nie może ujść na sucho bez względu na to kto sprawuje rządy. Za wielkie straty ponieśliśmy tutaj wszyscy, a niektórzy ludzie za bardzo się na tym wzbogacili w sposób podejrzany" - dodał Święcicki. Jak przypomniał, do tej pory na ratowanie SKOK-ów wypłacono z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego 3,5 mld zł.

Według Brejzy istnieją obawy, że system SKOK-ów nabiera charakteru "magnackiego". "To kasy, kasa krajowa, ludzie w ważnych instytucjach państwa, a wokół także przychylne media, które atakują parlamentarzystów chcących wyjaśniać sprawę SKOK-ów" - mówił poseł PO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA