REKLAMA

PO: Zakaz handlu w niedzielę zagrozi działalności polskich portów

  • Autor: PAP/JS
  • 05 grudnia 2016 15:01
PO: Zakaz handlu w niedzielę zagrozi działalności polskich portów Poseł PO Arkadiusz Marchewka (fot. mat. pras)

• Proponowany w obywatelskim projekcie zakaz handlu w niedzielę stanowi poważne zagrożenie dla portów w Szczecinie i Świnoujściu – uważają zachodniopomorscy posłowie Platformy Obywatelskiej.
• Ich zdaniem może oznaczać to straty 1 mld zł miesięcznie.

"Porty pracują w sposób ciągły, czyli 7 dni w tygodniu, ich wyłączenie w niedziele spowoduje przesunięcie obrotu portowego do Europy Zachodniej" - powiedział podczas konferencji w Szczecinie poseł PO Norbert Obrycki. Jego zdaniem oznacza to "wykluczenie firm logistycznych oraz żeglugowych powiązanych z portami".

"Jeżeli ustawa dotycząca ograniczenia handlu w niedzielę zostałaby uchwalona w tym kształcie, jaki jest teraz, eksperci obliczają straty na 1 mld zł miesięcznie" - powiedział Obrycki.

Projekt ustawy dot. ograniczenia handlu w niedzielę na początku września złożył w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi NSZZ Solidarność oraz inne organizacje. W październiku Sejm zdecydował, że będzie dalej pracował nad obywatelskim projektem.

Obrycki poinformował, że w czasie prac sejmowych nad projektem "posłowie Platformy Obywatelskiej ziemi szczecińskiej chcą wprowadzić poprawkę wyłączającą porty, terminale kontenerowe, a także całą logistykę wokół portu" spod działania nowych przepisów. Dodał, że poprawka będzie konsultowana z legislatorami i w przyszłym tygodniu zostanie złożona podczas drugiego czytania projektu na posiedzeniu Sejmu.

Poseł PO Arkadiusz Marchewka podkreślał, że "wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę może sprawić, że ładunki zamiast przypływać do Szczecina i Świnoujścia, będą pływać do niemieckich portów w Hamburgu czy w Bremerhaven, do Antwerpii w Belgii, Rotterdamu w Holandii lub do litewskiego portu w Kłajpedzie".

"Porty pełnią rolę usługową wobec innych sektorów gospodarki, to są dziesiątki tysięcy osób zatrudnionych. Nie chcielibyśmy aby zatrudnienie w Szczecinie czy Świnoujściu w związku z tym zmalało. W Niemczech, Stanach Zjednoczonych czy Holandii stwierdzono, że wprowadzenie takiego ograniczenia miało negatywne skutki dla zatrudnienia. Kraje, które wprowadziły takie obostrzenia, wycofują się z takiego ograniczenia handlowego" - podkreślił Marchewka.

Poseł PO Sławomir Nitras oczekuje, że projekt ustawy zostanie skierowany do prac m.in. w sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. "Zakaz handlu w niedzielę, nie dotyczy wyłącznie pracy, ale przede wszystkim gospodarki. Nie wyobrażam sobie, że ta kwestia jest wyłącznie przedmiotem obrad komisji ds. rynku pracy i domeną związków zawodowych" - powiedział.

Zapowiedział, że PO "w pierwszej kolejności będzie głosowała za odrzuceniem ustawy, a w drugiej kolejności o wyłącznie branży, które będą najbardziej nią dotknięte". "Ustawa nazywa się o zakazie handlu w niedzielę, ale tak naprawdę powinna się nazywać o zakazie pracy w niedzielę" - zaznaczył Nitras.

Zachodniopomorscy posłowie PO powiedzieli, że projekt ustawy został krytycznie oceniony również przez Radę Inwestorów Portów w Gdyni oraz w Świnoujściu. Według posła Obryckiego "projekt ustawy, który został wniesiony przez +Solidarność+, nie kieruje się względami ekonomicznymi, ale przemawiają za nim względy ideologiczne i religijne".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zakaz 2016-12-06 11:03:42
    Następny będzie zakaz niechodzenia w niedzielę do kościoła a później nigłosowania na PIS.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA