REKLAMA

Podatek bankowy utrudnia zaciąganie kredytów na mieszkanie

  • Autor: PAP/AS
  • 15 maja 2016 10:13
Podatek bankowy utrudnia zaciąganie kredytów na mieszkanie Znacznie mocniej zmianę tę mogą odczuć mieszkańcy miast, w których nieruchomości są tańsze niż w stolicy. (fot. pixabay.com)

Wprowadzony w tym roku podatek bankowy wpływa na kwotę jaką możemy pożyczyć w banku na zakup mieszkania - oceniają eksperci Lion's Banku.

Jak wyliczyli na mieszkanie rodzina pożyczy dziś o 103 tys. zł mniej niż przed rokiem. Według nich o kredyt hipoteczny jest dziś najtrudniej od 44 miesięcy.

Według ich wyliczeń trzyosobowa rodzina dysponująca dochodem na poziomie 5 tys. zł netto może pożyczyć 357 tys. zł w formie 30-letniego kredytu.

Co to oznacza dla przeciętnego nabywcy?

"W uproszczeniu, jeśli rok temu ktoś mógł kupić w Warszawie trzypokojowe mieszkanie, dziś może zostać właścicielem dwóch pokoi" - wyjaśniają.

Zamiast dwóch pokoi można natomiast kupić kawalerkę.

Znacznie mocniej zmianę tę mogą odczuć mieszkańcy miast, w których nieruchomości są tańsze niż w stolicy.

I tak na przykład w Łodzi czy Zielonej Górze za kwotę 103 tys. zł można kupić przynajmniej 30 m kw. używanego mieszkania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA