REKLAMA

Podatek detaliczny. Kuźmiuk: Komisja trzyma stronę sklepów. To bulwersujące

  • Autor: GP
  • 17 października 2016 07:03
Podatek detaliczny. Kuźmiuk: Komisja trzyma stronę sklepów. To bulwersujące Europoseł PiS nie wyklucza, że sprawa podatku detalicznego w Polsce skończy się w Trybunale Sprawiedliwości UE. (fot.:zbigniewkuzmiuk.pl)

• Eurodeputowany PiS, Zbigniew Kuźmiuk przypominał, że rząd RP chce obciążyć nowym podatkiem handel w Polsce dla poprawy sytuacji małych sklepów.
• Podatek ten zablokowała we wrześniu Komisja Europejska (KE). Uznano, że będzie on pomocą niedozwoloną.
• Kuźmiuk nie wykluczył, że jeśli negocjacje w sprawie podatku między rządem RP i KE nie dadzą rezultatów spór wyląduje w Trybunale Sprawiedliwości Unii. Trybunał rozstrzyga spory między rządami i instytucjami Wspólnoty.

W opublikowanym w poniedziałek (17 października) wpisie na blogu internetowym Zbigniew Kuźmiuk (eurodeputowany PiS) opisał jak postrzega decyzje Komisji Europejskiej. Przypomnijmy, gdy jeszcze ministrem finansów był Paweł Szałamacha, Komisja zablokowała wejście w życie podatku od sprzedaży detalicznej. Argumentacja KE jest przez PiS i rząd kwestionowana, bo podatek ten nie jest VAT-em, a tylko w temacie tego podatku Komisja może decydować.

- Przypomnijmy, że nowe obciążenie podatkowe miało na celu zdaniem rządu, oprócz dostarczenia dodatkowych dochodów podatkowych do budżetu, także wyrównanie szans pomiędzy wielkimi sieciami i sieciami dyskontów, a mniejszymi przedsiębiorstwami handlowymi, oraz wsparcie dla rodzimych producentów żywności - zaczyna eurodeputowany.

Przypomina dalej, że opłata miała "doprowadzić do efektywnego opodatkowania sieci wielkopowierzchniowych", które w minionych latach korzystały na dużym zwolnieniu podatkowym, zdarzało się, że były całkowicie zwolnione z podatku.

Czytaj: Zmiany w finansach dla firm

- Jeszcze w 2008 sklepy małoformatowe w Polsce stanowiły 51 proc wszystkich placówek handlowych, a według szacunków na koniec 2015 roku tego rodzaju sklepy stanowiły już tylko 37 proc. wszystkich sklepów - zauważa polityk PiS.

Wraz z Ministerstwem Finansów sprawę podatku detalicznego przejął i prowadzi Mateusz Morawiecki, źródło: Ministerstwo Rozwoju/twitter.com

Jeszcze raz Kuźmiuk przypomina, w dalszej części swojej wypowiedzi, że ingerencja KE w polski system podatkowy w związku z tzw. podatkiem od supermarketów jest wręcz bulwersująca, a uzasadnienie decyzji wygląda na trzymanie przez Komisję strony właścicieli tego rodzaju sklepów.

W ocenie europosła pada też zapowiedź negocjacji rządu z KE w tej sprawie. - Jeżeli KE będzie się upierać i wręcz ostentacyjnie blokować wprowadzenie tego podatku w naszym kraju, to powinniśmy zaskarżyć tę decyzję do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - przewiduje możliwy rozwój wypadków europoseł.

Skierowanie sporu między rządem kraju UE i KE do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TS) jest krokiem ostatecznym w sporach między instytucją UE a państwem członkowskim. Wyroki TS są ostateczne i muszą być wykonane i respektowane przez strony rozsądzanych sporów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA