REKLAMA

Podatek VAT. Mateusz Morawiecki: Koniec nieuczciwego żerowania na Polsce

  • Autor: aw/PAP
  • 08 września 2017 14:40
Podatek VAT. Mateusz Morawiecki: Koniec nieuczciwego żerowania na Polsce Mateusz Morawiecki (Fot. P. Tracz / KPRM)

Jesteśmy na jak najlepszej drodze do eliminacji wszelkich patologii i do wyprzedzania o krok tych, którzy nieuczciwe chcą żerować na państwie polskim - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas nadania sztandaru Izbie Administracji Skarbowej w Warszawie.

W piątek (8 września) w Warszawie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki brał udział w uroczystości nadania sztandaru Izbie Administracji Skarbowej w Warszawie. W wydarzeniu brał udział również m.in. szef Krajowej Administracji Skarbowej i wiceminister finansów Marian Banaś. Uroczystość nadania sztandaru poprzedziła msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

"Niektórzy pół żartem mówią, że jeśli w takim tempie będziemy uszczelniać podatki, będziemy naprawiać budżet państwa, to za chwilę będzie więcej pieniędzy niż potrzebujemy. Życzyłbym sobie żeby tak było. A na razie cieszę się, że jesteśmy na jak najlepszej drodze do eliminacji wszelkich patologii, do profesjonalizacji naszego działania, do wyprzedzania o krok tych, którzy nieuczciwe chcą żerować na państwie polskim" - mówił Morawiecki.

Wicepremier podkreślił, że w Izbie Administracji Skarbowej w Warszawie pracuje blisko 9 tys. osób, które robią wszystko, by "dla uczciwych podatników życie było jeszcze bardziej przyjazne i żeby eliminować tych, którzy są po prostu oszustami i okradają państwo polskie".

Wiceminister Banaś dodał, że stworzenie nowej instytucji, czyli KAS, było bardzo potrzebne i świadczą o tym osiągane przez nią wyniki. Przypomniał, że w pierwszym półroczu br. ściągalność VAT zwiększyła się o 17,5 mld zł. Wzrosła też ściągalność akcyzy o 5 proc. i CIT o 14 proc.

"Te liczby mówią same za siebie, że ta reforma była potrzebna i spóźniona o osiem lat" - zaznaczył.

Banaś dodał, że od początku istnienia KAS przeprowadziła blisko 4 tys. postępowań wobec nieuczciwych przedsiębiorców; 500 z nich zakończyło się wyrokami.

Zwrócił uwagę, że administracja skarbowa skutecznie walczy z szarą strefa w obrocie paliwami. Zaznaczył, że zmniejszyła się z 750 do 150 liczba cystern z paliwem, które codziennie wjeżdżają do Polski, przy jednoczesnym zwiększeniu legalnej sprzedaży paliw.

"Robimy wszystko, aby skutecznie zwalczać szarą strefę. Robimy to bardzo skutecznie" - ocenił szef KAS.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • S. Ka 2017-09-08 18:58:48
    Niektórzy mówią o materiałach budowlanych, które nie wyjeżdżają za granicę- ale podbijane są dokumenty wywozu/sprzedaży z VAT = zero. Następnie są sprzedawane w Polsce bez faktur ( czyli mało przychodu i zero VATu)?. Następnie usługi budowlane również bywają realizowane bez faktur?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA