REKLAMA

Podatki: Polska jak Węgry? Gowin chce obniżenia podatku CIT

 • Autor: GP/PAP/AT
 • 18 listopada 2016 10:12
Podatki: Polska jak Węgry? Gowin chce obniżenia podatku CIT Jarosław Gowin mówił o podatkach, bo jest żywo zainteresowany gospodarczym aspektem działania kraju. Nim wszedł do polityki działała w biznesie. (fot.:twitter.com/Jaroslaw_Gowin)

• Wicepremier Jarosław Gowin nie chce, by odchodzono projektu od jednolitego podatku.
• Polityk przekonywał, że sam byłby zadowolony z liniowego podatku w Polsce.
• Gowin chce także znacznego obniżenia CIT z 19 do 9 proc.
• Temat podatków jest żywy w rządzie. Mówiła o nim w czwartek (17 listopada) premier Beata Szydło.

Wicepremier Jarosław Gowin wrócił właśnie z konferencji Grupy Wyszehradzkiej w sprawie ujednolicania rynku cyfrowego. Zainspirowało go tam jednak co innego. W czwartek (17 listopada) Viktor Orban ogłosił bowiem, że zamierza obniżyć podatek CIT do 9 proc. od 2017 r. Tym samym Węgry będą miały najniższą stawkę podatku korporacyjnego w Unii Europejskiej.

W ślad za Węgrami może pójść Polska. - To jest bardzo dobre rozwiązanie. Przedstawię rządowi pomysł obniżenia podatku CIT do 9 proc. – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego w porannej audycji w Trójce. 

Jednolity podatek

Lider Polski Razem, wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin oceniał w Polskim Radiu jak w najbliższym czasie powinna się kształtować polityka podatkowa rządu. 

- Możemy pracować nad alternatywnymi rozwiązaniami, ale byłoby źle, gdybyśmy w ogóle rząd odszedł od pomysłu jednolitego podatku - mówił Gowin w piątek (18 listopada). Przypomniał też swoim kolegom z rządu i z PiS, że w jego partii (Polska Razem) są przygotowywane propozycje, z których można skorzystać.

Jednolity podatek w ramach prac rządu pilotuje Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Podatki trudnym tematem w Radzie Ministrów

Gowin ocenił, że uproszczenie systemu podatkowego jest niezbędne dla szybszego tempa rozwoju  w Polsce. Jednocześnie Gowin nie wypiera się, że jego poglądy gospodarcze są nieco odmienne od głoszonych przez Mateusza Morawieckiego i kierownictwo rządu.

- Nigdy nie ukrywałem, że jestem zwolennikiem podatku liniowego.

Podatek liniowy jest propozycją liberalnego pojmowania gospodarki. W tej propozycji wszyscy płacą równą stawkę od zysków, niezależnie od tego ile zarabiają.

Gowin skomentował też propozycje - rozwiązania biznesowe Mateusza Morawieckiego, która zostaną zaprezentowane w piątek (18 listopada). - To co ogłosi wicepremier Morawiecki, to sto kroków do przodu w stosunku do tego, co zrobiłem rządzie Donalda Tuska - kategorycznie powiedział Gowin.

Jednolity podatek do końca roku?

Premier Beata Szydło była w czwartek (17 listopada) pytana w RMF FM o kwestię podwyższenia kwoty wolnej od podatku, którą premier łączyła z całym tematem podatków.

- Jeżeli przyjmiemy jednolity podatek, jednolitą daninę, a taka decyzja zostanie przez nas podana do publicznej wiadomości do końca roku, jeżeli zdecydujemy się na wprowadzenie tego rozwiązania, wówczas kwota wolna od podatku zostanie skonsumowana w ramach tej jednolitej daniny - tłumaczyła premier.

Czytaj też: Jednolity podatek nie zlikwiduje wspólnego rozliczania małżonków

- Jeżeli nie przyjmiemy tej jednolitej daniny, to kwota wolna od podatku będzie podwyższona, ale też chcę powiedzieć - nie w tej wysokości, która została zadeklarowana przez pana prezydenta w kampanii wyborczej, potem złożona w jego projekcie ustawy - dodała.

Jak podkreśliła, kwota 8 tys. zł zaproponowana w prezydenckim projekcie ustawy ostatecznie zostanie osiągnięta, ale nie od razu.

- Będziemy musieli do tej kwoty dochodzić etapami - wskazała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA