REKLAMA

Podatki: Polska jak Węgry? Gowin chce obniżenia podatku CIT

  • Autor: GP/PAP/AT
  • 18 listopada 2016 10:12
Podatki: Polska jak Węgry? Gowin chce obniżenia podatku CIT Jarosław Gowin mówił o podatkach, bo jest żywo zainteresowany gospodarczym aspektem działania kraju. Nim wszedł do polityki działała w biznesie. (fot.:twitter.com/Jaroslaw_Gowin)

• Wicepremier Jarosław Gowin nie chce, by odchodzono projektu od jednolitego podatku.
• Polityk przekonywał, że sam byłby zadowolony z liniowego podatku w Polsce.
• Gowin chce także znacznego obniżenia CIT z 19 do 9 proc.
• Temat podatków jest żywy w rządzie. Mówiła o nim w czwartek (17 listopada) premier Beata Szydło.

Wicepremier Jarosław Gowin wrócił właśnie z konferencji Grupy Wyszehradzkiej w sprawie ujednolicania rynku cyfrowego. Zainspirowało go tam jednak co innego. W czwartek (17 listopada) Viktor Orban ogłosił bowiem, że zamierza obniżyć podatek CIT do 9 proc. od 2017 r. Tym samym Węgry będą miały najniższą stawkę podatku korporacyjnego w Unii Europejskiej.

W ślad za Węgrami może pójść Polska. - To jest bardzo dobre rozwiązanie. Przedstawię rządowi pomysł obniżenia podatku CIT do 9 proc. – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego w porannej audycji w Trójce. 

Jednolity podatek

Lider Polski Razem, wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin oceniał w Polskim Radiu jak w najbliższym czasie powinna się kształtować polityka podatkowa rządu. 

- Możemy pracować nad alternatywnymi rozwiązaniami, ale byłoby źle, gdybyśmy w ogóle rząd odszedł od pomysłu jednolitego podatku - mówił Gowin w piątek (18 listopada). Przypomniał też swoim kolegom z rządu i z PiS, że w jego partii (Polska Razem) są przygotowywane propozycje, z których można skorzystać.

Jednolity podatek w ramach prac rządu pilotuje Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Podatki trudnym tematem w Radzie Ministrów

Gowin ocenił, że uproszczenie systemu podatkowego jest niezbędne dla szybszego tempa rozwoju  w Polsce. Jednocześnie Gowin nie wypiera się, że jego poglądy gospodarcze są nieco odmienne od głoszonych przez Mateusza Morawieckiego i kierownictwo rządu.

- Nigdy nie ukrywałem, że jestem zwolennikiem podatku liniowego.

Podatek liniowy jest propozycją liberalnego pojmowania gospodarki. W tej propozycji wszyscy płacą równą stawkę od zysków, niezależnie od tego ile zarabiają.

Gowin skomentował też propozycje - rozwiązania biznesowe Mateusza Morawieckiego, która zostaną zaprezentowane w piątek (18 listopada). - To co ogłosi wicepremier Morawiecki, to sto kroków do przodu w stosunku do tego, co zrobiłem rządzie Donalda Tuska - kategorycznie powiedział Gowin.

Jednolity podatek do końca roku?

Premier Beata Szydło była w czwartek (17 listopada) pytana w RMF FM o kwestię podwyższenia kwoty wolnej od podatku, którą premier łączyła z całym tematem podatków.

- Jeżeli przyjmiemy jednolity podatek, jednolitą daninę, a taka decyzja zostanie przez nas podana do publicznej wiadomości do końca roku, jeżeli zdecydujemy się na wprowadzenie tego rozwiązania, wówczas kwota wolna od podatku zostanie skonsumowana w ramach tej jednolitej daniny - tłumaczyła premier.

Czytaj też: Jednolity podatek nie zlikwiduje wspólnego rozliczania małżonków

- Jeżeli nie przyjmiemy tej jednolitej daniny, to kwota wolna od podatku będzie podwyższona, ale też chcę powiedzieć - nie w tej wysokości, która została zadeklarowana przez pana prezydenta w kampanii wyborczej, potem złożona w jego projekcie ustawy - dodała.

Jak podkreśliła, kwota 8 tys. zł zaproponowana w prezydenckim projekcie ustawy ostatecznie zostanie osiągnięta, ale nie od razu.

- Będziemy musieli do tej kwoty dochodzić etapami - wskazała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA