REKLAMA

Podatki, rozliczenia: Ile zarabiają Polacy? Zaglądamy do PIT-ów

  • Autor: PAP/AT
  • 24 października 2016 10:40
Podatki, rozliczenia: Ile zarabiają Polacy? Zaglądamy do PIT-ów Najpopularniejszym formularzem podatkowym jest PIT-37 (fot.fotolia)

• Najpopularniejszym formularzem podatkowym jest PIT-37.
• Większość osób, które rozliczyły się za 2015 r. przy zastosowaniu skali podatkowej wykazali dochód roczny w wysokości nieprzekraczającej 85 528 zł.
• Wyższy dochód wskazało niespełna 3 proc. podatników w drugim przedziale podatkowym.

Zdecydowana większość (97 proc., czyli blisko 23,9 mln) osób, które rozliczyły się za 2015 r. przy zastosowaniu skali podatkowej, to podatnicy w pierwszym przedziale podatkowym, którzy wykazali dochód roczny w wysokości nieprzekraczającej 85 528 zł - poinformował resort finansów.

Z danych zebranych przez MF wynika, że wyższy dochód wskazało niespełna 3 proc. (710,5 tys.) podatników w drugim przedziale podatkowym (z dochodem ponad 85 528 zł).

Najpopularniejszym formularzem podatkowym jest PIT-37, z którego skorzystało ponad 16,4 mln Polaków. Ponad 9,3 mln podatników rozliczyło się wspólnie z małżonkiem.

Z ogólnej liczby 24,9 mln podatników, którzy rozliczyli dochody przy zastosowaniu skali podatkowej 93,1 proc. uzyskało przychody ze źródeł podlegających opodatkowaniu i wykazało dochód, 5,5 proc. nie uzyskało przychodów ze źródeł podlegających opodatkowaniu, a skorzystało z możliwości wspólnego opodatkowania z małżonkiem. Natomiast 1,4 proc. uzyskało przychody ze źródeł, które podlegają opodatkowaniu, lecz wykazało zerowy dochód lub stratę.

Czytaj też: Koniec z PIT-em i składkami na ZUS i NFZ

Za 2015 r. samodzielnie, tj. bez pośrednictwa płatników, z urzędem skarbowym rozliczyło się ogółem 20,2 mln podatników. Najczęściej korzystali z formularza PIT-37 (16,4 mln osób, tj. 81 proc. ogółu). Na drugim miejscu był PIT-36 (2,9 mln osób, tj. 14,6 proc.).

Z możliwości łącznego opodatkowania dochodów małżonków skorzystało 9,3 mln podatników, tj. 37 proc. ogólnej liczby podatników, którzy opodatkowali dochody przy zastosowaniu skali podatkowej.

Natomiast z preferencyjnego opodatkowania dochodów, które przysługuje osobom samotnie wychowującym dzieci, skorzystało prawie 562 tys. podatników - o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA