REKLAMA

Politycy zwiększają wydatki na swoją obsługę

 • Autor: PAP/PSZ
 • 31 października 2017 06:38
Politycy zwiększają wydatki na swoją obsługę Najbardziej mają wzrosnąć wydatki związane z funkcjonowaniem głowy państwa. Fot. PTWP

Kancelarie obsługujące głowę państwa, posłów i senatorów planują na przyszły rok największe wydatki od lat.

Największy wzrost, dokładnie o 25 proc., do 210 mln zł, zaplanowała Kancelaria Prezydenta - wynika z dokumentów, które wysłała do sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, opiniującej budżety najważniejszych instytucji. Przez kilka lat budżet Kancelarii zamykał się w kwocie 168 mln zł - - donosi "Rzeczpospolita". W sumie mają przekroczyć 1 mld zł.

W przyszłorocznym zaplanowała 7 mln zł na wydatki związane z referendum, w którym prezydent Andrzej Duda chciałby w listopadzie 2018 r. zapytać obywateli m.in. o wiek emerytalny, kompetencje głowy państwa i stosunek prawa polskiego do unijnego. Tyle że rozpisanie plebiscytu nie jest pewne - prezes PiS Jarosław Kaczyński w październiku mówił, że "czy zgoda na referendum będzie czy nie, to zależy od bardzo wielu czynników" - czytamy w "Rz".

Oprócz kosztów referendum Kancelaria wydatki tłumaczy m.in. zwiększeniem zatrudnienia o 30 etatów i wyższymi kosztami podróży zagranicznych. Głównym powodem są jednak obchody 100-lecia odzyskania niepodległości - podaje gazeta.

Z kolei Kancelaria Sejmu przedstawiła posłom projekt zakładający, że budżet wzrośnie o 83 mln zł, by zrealizować m.in. inwestycje budowlane. Ponadto ogłosiła, że chce dodatkowych 25 mln zł na wydatki związane ze strażą marszałkowską i obsługą gastronomiczną. W sumie budżet Kancelarii Sejmu ma urosnąć o blisko 23 proc, do 591 mln zł.

Kancelaria Senatu chce zwiększyć swój o 32 mln zł, czyli o niemal 18 proc, by m.in. móc lepiej finansować organizacje polonijne - czytamy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • :-) 2017-10-31 11:49:37
  Do tak jest: To jest skok PISu na kasę dla swoich. W żadnej z kancelarii nie ma nikogo z opozycji. Będą żreć na potęgę. Skoro za PO starczało na ośmiorniczki a oni chcą więcej, to chyba potrzebują kawioru i szampana.
 • tak jest 2017-10-31 11:13:20
  Najbardziej się z tego ruchu to cieszą pełowscy kodziarze bo podnosili sobie apanaże od pierwszego dnia w sejmie a teraz dostają jeszcze więcej mając zaledwie 13 proc poparcia a za decyzję oberwie pis.
 • :-) 2017-10-31 09:06:41
  Dobra zmiana w natarciu. Przyznają sobie większą kasę na żarcie, luksusy i miejsca dla dodatkowych sługusów. Wszystko za naszą kasę (pensje sługusów też)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA