REKLAMA

Polska elektrownia jądrowa ruszy w 2031 r.?

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 05 lipca 2016 09:36
Polska elektrownia jądrowa ruszy w 2031 r.? olskie firmy pracują, bądź pracowały, m.in. na budowach bloków jądrowych Olkiluoto 3 w Finlandii (na zdjęciu) oraz Flamanville 3 we Francji. (fot. WNP.pl)

Pierwsza polska elektrownia jądrowa o mocy ok. 1,65 GW zostanie uruchomiona w roku 2031 - wynika z prezentacji, jaką przedstawił Eryk Kłossowski, prezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

To istotne opóźnienie wobec dotychczasowych planów. Przypomnijmy, że rząd PO-PSL 28 stycznia 2014 r. podjął uchwałę w sprawie przyjęcia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). W PPEJ zapisano, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego w Polsce nastąpi w roku 2024. W roku 2015 PGE w korespondencji technicznej z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) zapowiedziała, że pierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029. Teraz jest mowa o roku 2031.

Ministerstwo Energii obecnie prowadzi prace nad aktualizacją Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

- Chodzi o takie modyfikacje projektu jądrowego, aby był on oparty na możliwie efektywnych założeniach technicznych, organizacyjnych i finansowych, które umożliwią jego rzeczywiste wdrożenie i zdynamizowanie. Jest to jednak obecnie etap koncepcyjny i trudno obecnie deklarować konkretne daty zakończenia prac, tym niemniej chcemy te prace zamknąć w najbliższych miesiącach - informowało Ministerstwo Energii na początku czerwca br.

Nie wiadomo, jak ma być finansowana budowa elektrowni jądrowej. W połowie czerwca br. Krzysztof Tchórzewski, minister energii mówił, że nie do zaakceptowania jest mechanizm kontraktów różnicowych, gdyż jest on zbyt kosztowny. Bardzo prawdopodobne, że elektrownia jądrowa skorzysta z rynku mocy, nad wprowadzeniem którego rozpoczął pracę resort energii.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA