REKLAMA

Polska Grupa Zbrojeniowa zmienia plany

  • Autor: Włodzimierz Kaleta
  • 06 czerwca 2016 05:16
Polska Grupa Zbrojeniowa zmienia plany Chodzi przede wszystkim o transfer nowoczesnych technologii do naszych zakładów/Fot.arch.PGZ/

• Przedstawiono nową strategię rozwoju PGZ.
• Priorytetem dla naszego narodowego koncernu obronnego jest zaspokojenie potrzeb armii, służące wzmocnieniu bezpieczeństwa kraju.
• Zgodnie z przyjętą strategią, dzięki ścisłej współpracy z polską nauką PGZ chce zdecydowanie przestawić zwrotnice na pozyskiwanie i rozwój nowych technologii z polskich zakładów.

To ważne wydarzenie dla bezpieczeństwa Polski i Polaków. 31 maja 2016 r. Polska Grupa Zbrojeniowa przedstawiła aktualizację strategii spółki.

Historyczna szansa polskiej zbrojeniówki

– Jesteśmy zdeterminowani, aby PGZ wykorzystała historyczną szansę i osiągnęła znaczącą pozycję nie tylko w naszym regionie. Naszą determinację wzmacniają: dynamicznie zmieniająca się sytuacja w zakresie bezpieczeństwa Europy Zachodniej i Środkowej, przeniesienie Polskiej Grupy Zbrojeniowej pod nadzór Ministra Obrony Narodowej oraz zapowiadane przez MON zmiany w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, a także wyzwania gospodarcze, przed jakimi stoi Polska. To wyznaczniki dla aktualizacji strategii Polskiej Grupy Zbrojeniowej – powiedział w rozmowie z Parlamentarny.pl prezes PGZ Arkadiusz Siwko.

Scharakteryzował najważniejsze kierunki nowej strategii, które, jak podkreślał, oparte zostały przede wszystkim na prostej i przejrzystej filozofii prowadzenia działalności przez spółki wchodzące w skład PGZ. Priorytetem dla narodowego koncernu obronnego jest zaspokojenie potrzeb armii, służące wzmocnieniu bezpieczeństwa kraju.

Lepsza kooperacja i partnerstwo

PGZ ma stać się strategicznym elementem systemu bezpieczeństwa państwa. Dla realizacji tego celu Biuro Analiz i Strategii PGZ odpowiedzialne będzie za przygotowywanie strategii wyboru partnerów do realizacji poszczególnych programów PMT. Zapewni również wsparcie analityczne w negocjacjach związanych z realizacją programów PMT w zakresie wyboru przez spółki PGZ najnowszych produktów i komponentów.

Czytaj też: Budżet obywatelski nie powinien być polityczny

Globalna oferta PGZ w zakresie gospodarki opartej na wiedzy oraz reindustrializacji, kooperacji i partnerstwie w obszarze produkcji, badań i rozwoju zaowocowała uruchomieniem Centrum Szkoleń i Rozwoju Kompetencji w Radomiu, które będzie integrować działania szkoleniowe i podnoszenie kompetencji pracowników. Z kolei aby poprawić kooperację i partnerstwo w obszarze produkcji oraz badań i rozwoju, planowane jest utworzenie Centrum Innowacyjności, które zintegruje działania badawczo-rozwojowe PGZ.

Dobry kierunek

PGZ może już pochwalić się pierwszymi przykładami realizacji nowych celów strategicznych. Jest nim list intencyjny o współpracy z globalnym liderem – Boeingiem. Spółki Exatel będą fundamentem rozwoju domeny Cybertechnologie. Będą też utworzone biura projektowego i centralnego business intelligence.

Pierwsza z nowo tworzonych jednostek zajmie się koordynacją zarządzania projektami realizowanymi w ramach Planu Modernizacji Technicznej SZ, druga analizą potencjału rynkowego, tworząc fundament pod rozwój eksportu i budowanie pozytywnych relacji z instytucjami zagranicznymi.

Czytaj też: Trybunał Konstytucyjny,KE przyjęła negatywną opinię o Polsce.Rząd ma dwa tygodnie na odpowiedź

PGZ to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Zgodnie z przyjętą strategią, dzięki ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy polski koncern chce zdecydowanie przestawić zwrotnice na pozyskiwanie i rozwój nowych technologii.

Lepsze, bo polskie

PGZ już dziś oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo jak system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem Poprad i radarem Soła, przenośny zestaw przeciwlotniczy Grom, system bezzałogowych statków powietrznych E-310, kołowy transporter opancerzony Rosomak, system artyleryjski z samobieżną haubicą KRAB, indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami BERYL.

Ponadto PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR).

Ważnym zadaniem PGZ jest rezygnacja z dotychczas obowiązującej praktyki współpracy z zagranicznymi koncernami zbrojeniowymi na rzecz zamówień w polskim przemyśle zbrojeniowym. Chodzi przede wszystkim o transfer nowoczesnych technologii do naszych zakładów.

W najbliższych latach PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie.

- Polscy naukowcy i inżynierowie poradzą sobie z tym. Już dziś pracujemy nad podobnymi projektami - przekonywał prezes Siwko.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA