REKLAMA

Polska i NATO wydają więcej na uzbrojenie

  • Autor: GP
  • 01 lutego 2016 08:46
Polska i NATO wydają więcej na uzbrojenie Państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny przeznaczać równowartość 2 proc. PKB na cele wojskowe. (fot.nato.int)

• Polska znalazła się w pierwszej trójce państw NATO pod względem wydatków zbrojeniowych, liczonych względem krajowego PKB.
• NATO zmienia tendencję w wydatkach na obronność. Państwa Sojuszu kupują najwięcej wyposażenia dla armii od czasów konfliktu na Ukrainie.

Raz do roku Sojusz Północnoatlantycki publikuje informacje o wydatkach zbrojeniowych i militarnych swoich członków. Z zestawienia na rok 2015 wynika, że po raz pierwszy od blisko dekady udało się zatrzymać spadek wydatków na obronność.

Pozycja Polski w tym rankingu wypada dobrze. Rzeczpospolita znalazła się na trzecim miejscu pod względem wydatków na armię wobec krajowego PKB.

W ocenie Jensa Stoltenberga, sekretarza NATO, Sojusz Północnoatlantycki odpowiada na pojawiające się zagrożenia zmianą tendencji w wydatkach na uzbrojenie.

- Po wielu latach cięć w wydatkach wojskowych, redukcje te zostały praktycznie zahamowane w państwach europejskich i Kanadzie – przybliża szczegóły Stoltenberg. - W 2015 roku cięcia w budżetach obronnych były bliskie zera.

Stoltenberg wyraził nadzieję, że trend ten utrzyma się.

Przeczytaj jak oceniono wystąpienie ministra spraw zagranicznych.

Kierownictwo NATO i analitycy, którzy poznali raport zwracają uwagę, że punktem zwrotnym w wydatkach zbrojeniowych NATO był konflikt na Ukrainie. Kluczową rolę w tym procesie odegrało samo kierownictwo Sojusz, jak i władze USA. Na przełomie lat 2014 i 2015 Waszyngton naciskał na innych członków NATO, by wypełnili zobowiązanie sojusznicze.

Państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny przeznaczać równowartość 2 proc. PKB na cele wojskowe, co potwierdziły także ustalenia ostatniego szczytu w Newport we wrześniu 2014 roku.

Państwa członkowskie NATO, źródło: wikimedia.org, CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA