REKLAMA

Polska-Kazachstan. Banki podpisały porozumienie na 300 mln dol.

  • Autor: GP/PAP
  • 23 sierpnia 2016 09:54
Polska-Kazachstan. Banki podpisały porozumienie na 300 mln dol. Mateusz Morawiecki dyskutował o współpracy gospodarczej ze swoim kazachskim odpowiednikiem. (fot.:twitter.com/mr_gov_pl)

• Wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem i z ministrem inwestycji i rozwoju tego kraju Żengysem Kasymbekiem.
• W czasie poniedziałkowego (22 sierpnia) spotkania podpisano też potężny kontrakt o współpracy bankowej. Padła kwota 300 mln dolarów.
• Umowa jest jedną z kilku, które zostaną sygnowane w czasie spotkań w Warszawie. Już podpisano porozumienie dotyczące udziału Polski w Astana-EXPO 2017, a będą kolejne podpisane we wtorek (23 sierpnia).

- Kazachstan jest dla Polski ważnym partnerem w Azji Centralnej - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki w czasie spotkania z dygnitarzami z Astany (stolicy Kazachstanu). - Dlatego chcemy pogłębić nasze relacje gospodarcze. Dotyczy to zarówno inwestycji kazachstańskich w Polsce, jak i polskich inwestycji w Kazachstanie. Widzimy też przestrzeń do poprawy bilansu handlowego.

W ocenie polskiego polityka, który odpowiada za rozwój kraju, stronie polskiej zależy w szczególności na wspieraniu polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych możliwości biznesowych na rynkach azjatyckich, co wpisuje się w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju.

Podczas pierwszego dnia wizyty delegacji kazachskiej w Polsce, Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z Bankiem Rozwoju Kazachstanu porozumienie ramowe o współpracy.

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda rozmawiał ze swoim kazachskim odpowiednikiem

- Podpisaliśmy porozumienie, które przewiduje finansowanie projektów inwestycyjnych o wartości 300 mln dolarów - mówił potem PAP wicepremier Morawiecki. - To jest umowa, w oparciu o którą będziemy starali się wspierać zarówno kontrakty inwestycyjne, kontrakty eksportowe, jak i wspólne projekty w innych dziedzinach współpracy - dodał.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, /twitter.com/mr_gov_pl

W trakcie spotkań omówiony został także udział Polski w Astana-EXPO 2017.

- Nasza obecność w Astanie w 2017 roku będzie dobrą okazją do szerokiego promowania kandydatury Polski i miasta Łodzi do organizacji EXPO w 2022 r. Intensywnie pracujemy nad uzyskaniem szerokiego poparcia międzynarodowego dla tej inicjatywy - podkreślił wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, który jako pełnomocnik rządu koordynuje przygotowania związane z organizacją wystawy. 

Wiceminister Kwieciński rozmawiał też z wiceszefem resortu gospodarki narodowej Kazachstanu na temat tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości. 

W obecności ministrów rozwoju zawarto porozumienie między spółką Astana Expo 2017 i Polską Izbą Turystyki.

To nie koniec współpracy, bo we wtorek (23 sierpnia) podpisane będą kolejne porozumienia.

Kazachstan to republika postsowiecka, która mieści się na wschód od Kaukazu. Uzyskał niepodległość w 1991 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego. Jest to duży kraj o dużej powierzchni i populacji przekraczającej 17 milionów obywateli.

Rządzi nim prezydent Nursułtan Nazarbajew, który w Polsce był ostatnio obiektem krytyki jednego z czołowych polityków partii Razem. Adrian Zandberg oskarżył go o rządy dyktatorskie i prześladowanie opozycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA