REKLAMA

Polska krajem startupów. Powstanie fundusz wspierający innowacyjne projekty

  • Autor: PAP/JS
  • 11 marca 2016 14:19
Polska krajem startupów. Powstanie fundusz wspierający innowacyjne projekty Początkowy budżet Funduszu to ok. 500 mln zł (fot.: pixabay)

• Rząd zapowiada powołanie największego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Funduszu Funduszy mającego wspierać startupy i rozwój innowacyjności.
• Początkowy budżet Funduszu to ok. 500 mln zł.
• Środki na ten cel wyłoży Grupa PZU oraz inni prywatni inwestorzy.

 Z Funduszem Funduszy współpracować będzie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Poprzez program koinwestycji będzie katalizatorem rozwoju dla innowacyjnych spółek technologicznych z polskim pierwiastkiem.

- Chcemy, aby polska gospodarka była konkurencyjna, dlatego wzrost gospodarczy musimy opierać o zasoby polskiej nauki. Powstanie Funduszu Funduszy to milowy krok na tej drodze. Budujemy ekosystem przyjazny przedsiębiorcom, którzy komercjalizują wyniki badań naukowych. Przekujemy w ten sposób potencjał polskich innowatorów w sukces gospodarczy - mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Dziś w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego NCBR, PZU SA i PZU TFI podpisały list intencyjny w sprawie współpracy nad komercjalizacją wyników badań naukowych. To pierwszy krok do utworzenia Funduszu Funduszy, którego celem będzie inwestowanie w rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw technologicznych. Dzięki tej inicjatywie spółki wnoszące największą wartość do polskiej gospodarki w wyniku komercjalizacji wyników badań naukowych będą mogły dodatkowo skorzystać ze wsparcia programu koinwestycyjnego, który przygotuje NCBR. Nowatorska formuła finansowania pozwoli innowacyjnym polskim projektom pokonać problem luki inwestycyjnej.

Zobacz też: MSP: spółki SP będą odgrywać istotną rolę w rozwoju innowacji

- W polskich uczelniach, instytutach badawczych i instytutach naukowych PAN kiełkuje wiele innowacyjnych rozwiązań. Często jednak ich twórcy mają trudność z dotarciem do inwestorów i pozyskaniem finansowania na realizację projektu. Kierując do nich strumień funduszy, przy jednoczesnym wykorzystaniu know-how naszych partnerów, usuwamy kolejną barierę ograniczającą komercjalizację prac B+R - mówi Jerzy Kątcki, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Doświadczeni eksperci z Grupy PZU zapewnią, aby Fundusz był zarządzany wedle sprawdzonych rynkowych praktyk. Wspólna inicjatywa pomoże przyciągnąć najlepszych inwestorów Venture Capital do Polski.

- Zależy nam, by wsparcie uzyskały projekty o największym potencjale z szansą na szybką komercjalizację. Inwestycje w innowacyjną, opartą na wiedzy gospodarkę wymagają ekosystemu stworzonego poprzez zaangażowanie wielu podmiotów. Należy podkreślić pozycję PZU jako najbardziej aktywnego, zaawansowanego technologicznie i wiedzowo inwestora w tej szerokości geograficznej - mówi Paweł Surówka, Członek Zarządu PZU, odpowiedzialny za inwestycje.

Utworzenie Funduszu jest jednym z narzędzi realizujących założenia rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wpisując się inicjatywę wspierania innowacyjnych polskich startupów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA