REKLAMA

Polska ma nadal jedynie "umiarkowanie wolną" gospodarkę

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl/JS
  • 01 lutego 2016 17:03
Polska ma nadal jedynie "umiarkowanie wolną" gospodarkę Zdecydowana większość krajów europejskich otrzymała tę samą klasyfikację wolności gospodarczej, co Polska (Fot. Fotolia)

Polska awansowała na 39. miejsce w światowym zestawieniu Indeks Wolności Gospodarczej (EFS), opracowanej przez The Heritage Foundation i The Wall Street Journal. W rankingu ubiegłorocznym zajmowała 42. miejsce.

- Rząd planuje usprawnić kilka kluczowych czynników, które mają wpływ m.in. na tego typu rankingi i mogą nas w nich awansować - skomentował obecny podczas prezentacji indeksu wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Zwrócił uwagę na usprawnienie rynku pracy, wzmocnienie roli zamówień publicznych (- Poprzednio rząd walczył o zmniejszenie korupcji, co mu się udało. Ale my chcemy nie tylko uwzględniać kryterium najniższej ceny w przetargach, lecz szereg innych, włącznie z jakościowymi i preferowaniem ofert MŚP - powiedział wicepremier), dalszy rozwój e-administracji.

Dekada MŚP

- W drugiej i trzeciej dekadzie XXI wieku o konkurencyjności gospodarek będą w dużym stopniu decydować relacje państwo - małe i średnie przedsiębiorstwa - powiedział wicepremier Morawiecki.

Ponieważ Polska nie ma dużo kapitału zdolnego do ekspansji zagranicznej, w tym poprzez eksport, nadrzędnym celem obecnego rządu są działania, aby "w polskiej gospodarce było jak najwięcej polskiej gospodarki, poprzez stwarzanie warunków do wzrostu rodzimego kapitału" - dodał.

Czytaj całość na: wnp.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stanisław Komosa 2016-02-03 09:53:49
    Dopóki Olgarchowie komunistyczni będą mieć w swoich rękach większość dużych biznesów i stanowić swoiste monopole i oligopole -w niektórych branżach- dopóty ludzie wchodzący w biznes w te branże będą narażeni na reperkusje, upadłości i dramaty. Pytanie czy ktoś znajdzie remedium na ten stan chorego rynku - kompradorskiego?- i czy utworzy się bardziej doskonały rynekREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA