REKLAMA

Polska na 22 miejscu indeksu gospodarki cyfrowej Komisji Europejskiej

  • Autor: PAP/GP
  • 25 lutego 2016 14:45
Polska na 22 miejscu indeksu gospodarki cyfrowej Komisji Europejskiej Aktywne wykorzystanie e-administracji utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie w Polsce. (fot.:pixabay.com)

Polska uzyskała ogólną ocenę 0,43 i utrzymała 22. miejsce wśród 28 państw członkowskich Unii Europejskiej według indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI), opublikowanego przez Komisję Europejską.

Skala ocen DESI obejmuje oceny od 0 do 1; im wyższa suma ocen, tym lepszy jest wynik danego państwa. W ub.r. Polska uzyskała 0,43, natomiast średnia unijna wyniosła 0,5 w tym roku i 0,52 w ub.r.

- Polska zanotowała umiarkowany postęp w czterech spośród pięciu wymiarów DESI. Chociaż wielu Polaków wybiera mobilną łączność szerokopasmową (94 na 100), co stawia Polskę na 5. miejscu w UE, tylko 57 proc. gospodarstw domowych ma stacjonarne szerokopasmowe połączenie z internetem (26. miejsce w UE) i Polska plasuje się na ostatniej pozycji w rankingu zasięgu stacjonarnej łączności szerokopasmowej - czytamy w raporcie Komisji.

W porównaniu z innymi obywatelami UE Polacy mają opory przed korzystaniem z sieci; z zaledwie 65 proc. regularnych użytkowników internetu Polska zajmuje 24. miejsce w UE. Według KE, może to być spowodowane brakiem umiejętności cyfrowych. Wskaźnik zaledwie 40 proc. osób posiadających podstawowe umiejętności cyfrowe plasuje Polskę na 24. miejscu w UE.

Aktywne wykorzystanie e-administracji utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie - zaledwie 22 proc. użytkowników internetu składa formularze elektroniczne (21. miejsce w UE).

- W DESI 2016 Polska spada do grupy państw pozostających w tyle, gdyż tempo nadrabiania przez nią zaległości jest niższe w porównaniu z wynikiem DESI między 2014 a 2015 r. - podsumowano w dokumencie.

W DESI 2016 do grupy państwa pozostających w tyle należą: Bułgaria, Cypr, Czechy, Grecja, Francja, Węgry, Polska i Słowacja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA