REKLAMA

Polska na szarym końcu pod względem cyfryzacji gospodarki

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl/JS
  • 25 lutego 2016 11:52
Polska na szarym końcu pod względem cyfryzacji gospodarki Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło wyniki raportu pt. „Czas na przyspieszenie. Cyfryzacja Polski” (fot. mc.gov.pl)

• Pod względem stopnia cyfryzacji gospodarki jesteśmy dopiero na 28. pozycji na 30 krajów europejskich.
• Przy tym jednak jesteśmy w pierwszej czwórce krajów najszybciej przeprowadzających proces cyfryzacji.
• Od 2008 roku wartość Wskaźnika Cyfryzacji Gospodarki wzrosła w Polsce o 74 proc.


- Zakończył się pewien etap budowy gospodarki cyfrowej, społeczeństwa cyfrowego, a rozpoczyna następny, który jest naszą największą szansą. Z szansy tej chcemy skorzystać i na tę szansę chcemy postawić – powiedział Witold Kołodziejski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, podczas debaty prezentującej raport pt. „Czas na przyspieszenie. Cyfryzacja Polski”.

Obywatel powinien mieć dostęp do urzędu na okrągło – on-line

Wiceminister cyfryzacji zaznaczył też, że jeżeli mówimy o gospodarce cyfrowej, to mówimy o świecie i społeczeństwie informacyjnym, w którym partycypują obywatele, przedsiębiorcy, urzędy, jak i udział ma Strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego, czyli biznes, handel, przemysł, internet przedmiotu, regulacja platform i cybrebezpieczeństwo.

- Społeczeństwo, które chcemy by w coraz większym stopniu partycypowało w zdobyczach technologicznych, musi czuć się bezpiecznie i musi mieć zaufanie do proponowanych on-line usług – powiedział Witold Kołodziejski.

Zdaniem wiceszefa MC cyfryzacja jest transformacją państwa: - To nie jest zakup systemów i sprzętu. To wykorzystanie nowych technologii, żeby państwo mogło stać się usługowe. Transformacja cyfrowa to tak naprawdę transformacja administracji rządowej. To przemodelowanie całej filozofii funkcjonowania państwa.

Jak powiedział wiceszef resortu cyfryzacji, państwo nastawione na obywatela pełni rolę służebną, a technologia IT to narzędzie, które tej transformacji ma służyć.

- Dostęp obywatela w modelu 365/7/24 dziś jest już realny. Chcemy by transformacja cyfrowa zlikwidowała bariery, zmieniła nawyki urzędników, podejścia i funkcjonowania państwa i by była nie tylko zmianą technologiczną, lecz cywilizacyjną – zaakcentował Kołodziejski.

Witold Kołodziejski zapewniał, że ministerstwo chce stworzyć jednolity system identyfikacji, by każdy obywatel miał narzędzia do potwierdzania swojej tożsamości, by nie potrzebował kolejnych dokumentów i wizyt w instytucjach w trakcie załatwiania spraw urzędowych.

– Chcemy by pierwszeństwo miała postać cyfrowa, a nie analogowa. Dokument powinien być wydrukowany tylko w nadzwyczajnych sytuacjach – podkreślił. – Każdy urząd powinien dążyć do takiego standardu działania.

Polska cyfryzacja na tle Europy

Z raportu „Czas na przyspieszenie. Cyfryzacja Gospodarki Polski” wynika, że Polska ma dużo do nadrobienia w porównaniu do krajów Zachodu, ale też są pozytywne dane.

- Potwierdzają one, że znajdujemy się wśród krajów, które najszybciej cyfryzują gospodarkę. To dzieje się za sprawą m.in. aktywności przedsiębiorców, rosnących kompetencji cyfrowych Polaków i rosnącej dostępności do usług szerokopasmowego internetu – mówi Patrycja Gołos, dyrektor ds. polityki publicznej i spraw korporacyjnych w UPC Polska i współprzewodnicząca ThinkTankCyfrowy.pl. To na zlecenie ThinkTankCyfrowy.pl raport przygotowała Polityka Insight.

Od 2008 roku wartość Wskaźnika Cyfryzacji Gospodarki wzrosła w Polsce o 74 proc.
Z raportu wynika jednak, że spośród 30 krajów Europy (UE+ Islandia i Norwegia) Polska plasuje się na 28. miejscu pod względem stopnia cyfryzacji. Jest też na czwartej pozycji od końca pod względem wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) we wszystkich sektorach gospodarki. Polska otrzymała 33 pkt, czyli połowę tego, co lider zestawienia, czyli Norwegia.

Najbardziej ucyfryzowanymi gospodarkami w Europie są – poza Norwegią – Islandia, Dania, Finlandia, Holandia i Szwecja. Polska należy do grupy outsiderów wraz z Włochami, Chorwacją, Węgrami, Cyprem, Grecją, Bułgarią i Rumunią.

Czytaj całość na portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA