REKLAMA

Polska nabędzie system Patriot jeszcze w tym roku?

  • Autor: PAP
  • 24 czerwca 2017 10:50
Polska nabędzie system Patriot jeszcze w tym roku? Rakiety Patriot to amerykański system do zwalczania celów powietrznych. (fot.:wikipedia.org/domena publiczna)

Wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski uważa, że podpisanie przez Polskę kontraktu o zakupie systemu obrony antyrakietowej Patriot jeszcze w tym roku "jest nadal możliwe, ale będzie wymagało elastyczności od obu stron".

• Jak zaznaczył wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski, negocjacje w sprawie zakupu amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej Patriot są skomplikowane z powodu planowanego wprowadzenia przez Amerykanów nowego systemu dowodzenia i łączności.

• Wiceszef MON uważa, że zakup Patriotów jest nadal możliwy w tym roku.

Szatkowski podczas spotkania z korespondentami polskich mediów w Waszyngtonie w piątek (23 czerwca) podkreślił, że prowadzone negocjacje w sprawie zakupu amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej Patriot są skomplikowane z powodu planowanego wprowadzenia przez Amerykanów nowego systemu dowodzenia i łączności.

- Polska chciałaby zakupić system, który mógłby służyć przez dziesiątki lat i który mógłby być "interoperacyjny" z (systemami) naszych sojuszników w ciągu najbliższych dekad. Obecnie wprowadzany jest nowy system dowodzenia i łączności. Amerykanie planują także wymianę radarów na radary oparte na nowej technologii. Tymczasem my chcielibyśmy kupić już w tym momencie coś, co jest kwestią przyszłości - powiedział wiceminister.

Szatkowski poinformował, że wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, który w ubiegłym tygodniu prowadził w Waszyngtonie negocjacje nad zakupem systemu Patriot, otrzymał potwierdzenie, iż "Polska będzie pierwszym sojusznikiem, który będzie mógł zakupić nowy system dowodzenia i łączności równocześnie (z zakupem nowego systemu - PAP) przez wojska amerykańskie".

Jak dodał, Polska "chciałaby zakupić system Patriot w sposób, który byłby zadowalający dla naszych sił zbrojnych i przemysłu obronnego, bo chcemy, aby polski przemysł zbrojeniowy brał udział w tym projekcie, co zajmuje (w negocjacjach) trochę czasu".

Podczas swojej wizyty w Waszyngtonie Szatkowski omówił z przedstawicielami władz USA zaplanowane na przyszły tydzień w Brukseli spotkanie ministra obrony Antoniego Macierewicza z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem oraz lipcową wizytę prezydenta Donalda Trumpa w Polsce.

Pytany o polskie oczekiwania w dziedzinie bezpieczeństwa związane z wizytą Trumpa wiceszef MON oświadczył, iż "polskie władze oczekują, że zostanie podkreślona nasza sojusznicza rola".

Polska, jak wskazał, spełnia obecnie ważną rolę i jest "amerykańskim hubem" na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Obecność wojsk amerykańskich w Polsce stale się zwiększa i utrzymanie obecnej dynamiki będzie naprawdę bardzo pozytywne. Chodzi nam o utrzymanie dalszej, bardziej stabilnej perspektywy dla tej obecności" - powiedział wiceminister.

Podczas spotkań w Pentagonie wiceszef MON przedstawił swoim amerykańskim rozmówcom Koncepcję Obronną RP, którą MON opublikował w ubiegłym miesiącu.

- Muszę stwierdzić, że wnioski wynikające z przeglądu strategicznej koncepcji obronnej Polski są bardzo komplementarne z myśleniem nowej administracji w Pentagonie - powiedział zastępca ministra obrony RP.

Szatkowski powiedział, że jego rozmówcy pochwalili nacisk, jaki autorzy Koncepcji Obronnej RP położyli na artykuł 3 Traktatu Północnoatlantyckiego, w którym jest mowa, że strony "będą utrzymywały i rozwijały swoją indywidualną i zbiorową zdolność do odparcia zbrojnej napaści". W tym kontekście wiceminister mówił o polskich planach "rozwijania własnych zdolności obrony terytorialnej".

Nową Koncepcję Obronną RP, obok polskich inicjatyw regionalnych takich jak koncepcja Trójmorza, Tomasz Szatkowski omówił także podczas spotkania z ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa w waszyngtońskiej siedzibie think tanku German Marshall Fund.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA