REKLAMA

Polska-Niemcy: 25 lat współpracy gospodarczej. Morawiecki w Berlinie

  • Autor: GP
  • 17 czerwca 2016 10:08
Polska-Niemcy: 25 lat współpracy gospodarczej. Morawiecki w Berlinie Mateusz Morawiecki w Berlinie mówi o owocnej współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami. (fot.:twitter.com/mr_gov_pl)

• Wicepremier Mateusz Morawiecki odwiedził Berlin z okazji 25 lat współpracy polsko-niemieckiej.
• Podczas wystąpienia, jako przykład sukcesu współpracy polsko-niemieckiej, przytoczył kontrakt między Deutsche Bahn a zakładami PESA w Bydgoszczy.

Wicepremier Mateusz Morawiecki, podobnie jak prezydent Andrzej Duda spędził ostatnie dni na pogłębianiu współpracy polsko-niemieckiej. Powodem zintensyfikowanych rozmów na linii Warszawa - Berlin jest 25 rocznica podpisania między RP, a RFN traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Morawiecki przypominał, że Polska i Niemcy mogą cieszyć się statystykami swojej wzajemnej gospodarczej współpracy.

- Polska jest piątym co do wielkości partnerem gospodarczym Niemiec, wśród krajów europejskich i siódmym w skali globalnej. To olbrzymi potencjał handlowy i inwestycyjny, zwłaszcza w kontekście przyjętego przez rząd Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jego realizacja stworzy naturalne zapotrzebowanie na wspólne projekty innowacyjne i technologiczne - powiedział Morawiecki otwierając Polsko-Niemiecki Kongres Gospodarczy.

Wicepremier, minister rozwoju w towarzystwie przedstawicieli resortu w Berlinie, za nimi polski szynobus na niemieckich torach. (źródło: mr.gov.pl)

W ocenie sytuacji między gospodarkami po obu stronach Odry, Morawiecki przytoczył też przykłady udanej kooperacji. - Praktycznym wymiarem dotychczasowej polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej było m.in. uroczyste przekazanie Deutsche Bahn taboru kolejowego wyprodukowanego przez zakłady PESA w Bydgoszczy - powiedział.

Od podpisania w 1991 r. traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami, wspólne obroty handlowe zwiększyły się dwudziestokrotnie. Obecnie sięgają one niemal 90 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA