REKLAMA

Polska wzbogaciła się o nowe miasta

  • Autor: PAP/AT
  • 04 stycznia 2017 07:14
Polska wzbogaciła się o nowe miasta Na mapie administracyjnej Polski pojawiły się cztery nowe miasta (fot.pixabay.com)

• Rząd podjął decyzję o nadaniu praw miejskich miejscowością: Morawica, Opatówek, Mielno i Rejowiec
• Uzyskanie statusu miasta oznacza nie tylko zmiany wizerunkowe i większy prestiż.

Od 1 stycznia 2017 r. na mapie administracyjnej Polski pojawiły się cztery nowe miasta. To skutek rozporządzenia Rady Ministrów z lipca 2016 r. Rząd podjął decyzję na podstawie opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które rozpatruje wnioski o nadanie statusu miasta.

Prawa miejskie otrzymały Morawica w powiecie kieleckim w województwie świętokrzyskim, Opatówek w powiecie kaliskim w Wielkopolsce, Mielno w powiecie koszalińskim w województwie zachodniopomorskim, a także Rejowiec w powiecie chełmskim w województwie lubelskim. Statusu miasta nie ma już cała gmina, ale ma miejscowość Jastarnia w powiecie puckim w województwie pomorskim.

Czytaj też; Od 2018 r. rygorystyczne normy emisyjne dla domowych kotłów węglowych

Uzyskanie statusu miasta oznacza nie tylko zmiany wizerunkowe i większy prestiż. Może przynieść miejscowości także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, a także możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich. Status miasta otwiera też drogę do zawarcia porozumień partnerskich z miastami zagranicznymi tzw. miasta bliźniacze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA