REKLAMA

Polski Fundusz Rozwoju powstanie przed grudniem

  • Autor: PAP/GP
  • 18 lutego 2016 14:24
Polski Fundusz Rozwoju powstanie przed grudniem Kwieciński poinformował, że rząd pracuje nad aktualizacją dokumentu "Strategia Rozwoju Kraju 2020". (fot. Warszawa: Kamil Porembiński/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Jeszcze w tym roku powinien powstać Polski Fundusz Rozwoju - powiedział w czwartek (18 lutego) dziennikarzom wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Zgodnie z założeniami mają się w nim znaleźć państwowe agencje i instytucje finansowe, w tym m.in. BGK, KUKE, PARP, PAIiIZ czy ARP.

Utworzenie nowego Polskiego Funduszu Rozwoju, integrującego szereg państwowych agencji i instytucji finansowych, to jeden z fundamentów planu rozwojowego, przygotowanego przez wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Będą to: Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR).

- Fundusz Rozwoju powinien powstać jeszcze w tym roku - podkreślił wiceminister rozwoju.

Zabieg ten ma na celu stworzenie polskiego banku rozwoju o dużym potencjale inwestycyjnym. Ma to być narzędzie realizacji polityki gospodarczej państwa, nad którym ma być sprawowany profesjonalny nadzór właścicielski. Poprzez nowy fundusz rząd chce funkcjonalnie obsługiwać poszczególne obszary rozwojowe, takie jak inwestycje, infrastruktura, eksport, ekspansja za granicą, promocja firm, innowacyjność czy małe i średnie przedsiębiorstwa.

Przeczytaj: Konstanty Radziwiłł o przyszłości NFZ

Kwieciński poinformował ponadto w czwartek, że rząd pracuje nad aktualizacją dokumentu "Strategia Rozwoju Kraju 2020".

- Chcemy to zrobić w ciągu pół roku, by na jesieni móc przyjąć ten dokument. Chodzi o przełożenie planu rozwoju na język tej strategii - zaznaczył wiceminister.

Aktualizowana przez rząd "Strategia Rozwoju Kraju 2020" to główny dokument dotyczący rozwoju Polski. Wskazuje najważniejsze zadania państwa, które należy zrealizować w najbliższych latach, by przyspieszyć rozwój kraju oraz sposób ich finansowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA