REKLAMA

Polski Fundusz Rozwoju ujednolici komunikację o wsparciu państwa

  • Autor: GP
  • 15 grudnia 2016 09:23
Polski Fundusz Rozwoju ujednolici komunikację o wsparciu państwa Polski Fundusz Rozwoju jest rządową spółką celową, pod Ministerstwem Rozwoju. (fot.:pfr.pl)

• Polski Fundusz Rozwoju (PFR) chce ze swojej strony internetowej zrobić miejsce, gdzie można będzie uzyskać wszystkie informacje o pomocy finansowej dla przedsiębiorców.
• PFR dysponuje środkami z kapitału polskiego, jak i europejskiego. To w sumie 17 miliardów złotych.
• W ramach swojej działalności Fundusz już mocno zaangażował się w rządowe przedsięwzięcie Mieszkanie plus.

- Rzeczywiście zastępujemy Polskie Inwestycje Rozwojowe, ale Polski Fundusz Rozwoju (PFR) to szersza koncepcja - mówił na antenie Polskiego Radia prezes PFR, Paweł Borys. Dodawał, że kluczowym celem działania PFR jest ujednolicenie kontroli nad inicjatywami rozwojowymi. - Chcemy uporządkować ten nadzór - dodawał.

Wedle jego relacji w Polsce działa około 120 portali, które zawierają różne elementy informacji o wsparciu państwa dla przedsiębiorstw. Ten fakt spotkał się z krytyką ze strony prowadzących działalność gospodarczą i ma się to zmienić.

Czytaj: Prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przyjęty przez Komisję

Właściwie już się zmienia. Borys odsyłał do strony pfr.pl, na której zaczęto ujednolicać przekaz o tym gdzie i jak można uzyskać wsparcie państwa na biznes. Zarazem prezes mówił, że informacje o działaniu Polskiego Funduszu Rozwoju także ukażą się w Polskiej Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, czy w Banku Gospodartwa Krajowego.

Husaria Morawieckiego

Gdy żartobliwie w rozmowie padła już ukuta nazwa na PFR - Husaria Morawieckiego, Borys się zaśmiał. Przyznał, że kluczem w działaniu instytucji, którą kieruje jest wsparcie polskiej gospodarki w ramach planu Morawieckiego. Dopytany o to skąd fundusz ma pieniądze odpowiadał:

- Środki pochodzą z naszego kapitału - to 17 miliardów złotych - ale i ze środków europejskich. Chcemy te pieniądze optymalnie wykorzystać.

Zaznaczył, że na ten moment ruszył szereg inicjatyw, które już są możliwe do wykorzystania w naszym kraju. To nie tylko młode, dynamicznie rozwijające się firmy, które obarczone są dużym ryzykiem (startupy), ale i podmioty o ustabilizowanej pozycji rynkowej.

Wymienił w ramach tych przedsięwzięć np. inicjatywę Start In Poland, pod patronatem PFR.

Polski Fundusz Rozwoju, samorządy i eksport

Fundusz partycypuje już też w realizacji programu Mieszkanie plus. Borys zaznaczył, że podpisano szereg umów inwestycyjnych w budownictwie z podmiotami samorządowymi. Mają zapewnić 15 000 mieszkań.

Borys podkreślił też, że PFR ubezpiecza też polskich inwestorów zapewniając im ochronę czy wsparcie w ubezpieczaniu ich przedsięwzięć.

Polski Fundusz Rozwoju powstał w latach 2013 do 2016 jako polska rządowa spółka celowa. Pierwotnie pod skrzydłami Ministerstwa Skarbu Państwa, teraz pod Ministerstwem Rozwoju realizuje współpracę i wsparcie inwestycyjne dla różnych projektów realizowanych w kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA