REKLAMA

Polski przemysł kosmiczny coraz bardziej rozwinięty

  • Autor: PAP/AT
  • 30 sierpnia 2017 06:27
Polski przemysł kosmiczny coraz bardziej rozwinięty Polski przemysł kosmiczny dobrze wykorzystał pięć lat członkostwa w ESA (fot.pixabay.com)

Polskie firmy dobrze wykorzystały członkostwo w ESA. Składka wpłacana przez Polskę do ESA wraca do kraju w formie kontraktów dla lokalnych firm. A zeszłoroczna decyzja rządu o nieznacznym jej zwiększeniu daje nieco więcej przestrzeni na rozwój.

Polskie firmy dobrze wykorzystały członkostwo w ESA. Zaczynają też zdobywać kontrakty poza Europą - czytamy "Pulsie Biznesu".

W 2012 r., gdy Polska przystępowała do Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency - ESA), liczba krajowych podmiotów zarejestrowanych na jej portalu przetargowym (EMITS) wynosiła niewiele ponad 50. Do 2017 r. wzrosła do ponad 300 - informuje gazeta.

"Składka wpłacana przez Polskę do ESA wraca do kraju w formie kontraktów dla lokalnych firm. A zeszłoroczna decyzja rządu o nieznacznym jej zwiększeniu daje nieco więcej przestrzeni na rozwój. Polski przemysł kosmiczny dobrze wykorzystał pięć lat członkostwa w ESA. Aby jednak zagwarantować utrzymanie tempa wzrostu, potrzebne są odważniejsze decyzje o zwiększeniu inwestycji w sektor kosmiczny poprzez znaczące podniesienie składki na tzw. programy opcjonalne w ESA oraz uruchomienie programu krajowego" - twierdzi Aleksander Bukała, dyrektor generalny firmy Sener Polska, stanowiącej część hiszpańskiej grupy Sener, cytowany przez "Puls Biznesu".

Wprawdzie nasza aktywność, w porównaniu z innymi państwami Europy, nie jest zbyt duża, jednak krajowe firmy zaczynają głośna opowiadać o projektach, w które są zaangażowane. Przykład: firma Astri Polska pochwaliła się niedawno przystąpieniem do budowy urządzeń dla programu NeoSat, które celem jest stworzenie europejskich platform telekomunikacyjnych. Ich rozwiązania zostaną użyte przez Airbus Defence and Space w testach systemów elektronicznych satelitów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA