REKLAMA

Polski węgiel musi być chroniony? Niekoniecznie, 3/4 z nas chce prywatyzacji

  • Autor: WGK
  • 23 października 2015 11:23
Polski węgiel musi być chroniony? Niekoniecznie, 3/4 z nas chce prywatyzacji Ponad 57 proc. internautów uważa, że rząd powinien dążyć do złagodzenie polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej (fot.fotolia)

Pakiet klimatyczno-energetyczny przeforsowany przez Komisję Europejską kładzie nacisk na zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych, wprowadził też handel pozwoleniami na emisję CO2. Takie podejście stawia Polskę, która od czasów transformacji ustrojowej znacząco obniżyła poziom emisji CO2, w trudnej sytuacji. Przede wszystkim ze względu na węgiel jako podstawowe paliwo w elektrowniach i elektrociepłowniach. Inne nasze problemy to sytuacja górnictwa węgla kamiennego i niejasna przyszłość energetyki jądrowej. Jak na to zapatrują się wyborcy?

Według Barometru Wyborczego portalu Parlamentarny.pl ponad 57 proc. internautów uważa, że rząd powinien dążyć do złagodzenia polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej. 20 proc. nie chce żadnej zmiany, a prawie 23 proc. nie ma zdania. Przeciwne renegocjacji pakietu są PO, Nowoczesna, PSL i Partia Razem. Za renegocjacją jest PiS, podobne zapisy znajdują się w programie Zjednoczonej Lewicy, przy czym partia liczy przede wszystkim na ochronę polskiego węgla, zgadza się natomiast z innymi zapisami. KORWiN i Ruch Kukiza planują po prostu jednostronne zerwanie paktu. Za utrzymaniem dotychczasowych ustaleń są PO, Nowoczesna, PSL i Partia Razem.

Ponad 56 proc. uczestników ankiety uważa, że budowa elektrowni jądrowej w Polsce powinna się rozpocząć jak najszybciej, prawie 23 proc. nie zgadza się z tym stwierdzeniem, a 21 proc. nie wypowiada się na ten temat. Wśród polityków zdania są podzielone. PiS, swego czasu inicjator programu atomowego, w kampanii pomija temat milczeniem. PO oficjalnie twierdzi, że budowa siłowni nuklearnej jest wciąż aktualna, ale na pewno rozpoczęcie inwestycji nie nastąpi szybko. Zjednoczona Lewica sprzeciwia się inwestycji. Nowoczesna i Ruch Kukiza nie zajmują stanowiska w sprawie energetyki atomowej, KORWiN jest za budową, ale przez firmy prywatne, PSL jest za, a Partia Razem, choć nie sprzeciwia się inwestycji całkowicie, uważa, że długi czas inwestycji podważa jej sens.

70 proc. internautów opowiada się za prywatyzacją spółek górniczych i działalnością górnictwa węgla kamiennego w realiach rynkowych. Ponad 16 proc. sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu, a prawie 14 proc. nie ma zdania na ten temat. W świecie polityki za prywatyzacją jest w zasadzie tylko Nowoczesna i KORWiN. PSL i Ruch Kukiza nie podejmują tematu, Partia Razem, Zjednoczona Lewica i PiS nie planują prywatyzacji. PO planowało prywatyzację kopalń, ale program restrukturyzacji prowadzi wykorzystując spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. Przy czym partia jest gotowa na sprzedaż kopalń prywatnym inwestorom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA