REKLAMA

Polskie metropolie: prezydenci miast liczą na spotkania w MSW

  • Autor: MIW
  • 08 stycznia 2016 14:17
Polskie metropolie: prezydenci miast liczą na spotkania w MSW Samorządowcy z miast GZM chcieliby, aby ich przyszły związek metropolitalny mógł zacząć działać od 1 stycznia 2017 r. (fot.wikipedia.org)

Samorządowcy ze Śląska i Zagłębia czekają na spotkanie z przedstawicielami ministerstwa spraw wewnętrznych. Liczą, że przy tej okazji dowiedzą się, czy, a jeśli tak, to kiedy rząd wyda rozporządzenia wykonawcze do przyjętej w ubiegłym roku przez parlament ustawy metropolitalnej. Bez nich o faktycznym powołaniu do życia jakichkolwiek związków metropolitalnych nie może być mowy.

Jeszcze w grudniu władze Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (zrzesza on 14 gmin Górnego Śląska i Zagłębia) wystosowały do premier Beaty Szydło pismo z wnioskiem o jak najszybsze wydanie rozporządzenia, określającego tryb postępowania w sprawie składania wniosku o utworzenie związku metropolitalnego oraz zakres dokumentów, które należy do wniosku dołączyć. 

- Mamy informację, że pismo to zostało przekazane do MSW i trwają starania nad tym, aby mogło się odbyć spotkanie przedstawicieli GZM z przedstawicielami resortu - poinformował nas Wojciech Skrzypek, dyrektor biura GZM.

Wcześniej zgromadzenie GZM przyjęło wstępną uchwałę poparcia dla tworzenia związku metropolitalnego, a obecnie analogiczne uchwały przyjmowane są na poziomie rad miejskich.

Przypomnijmy, że sejm zakończył prace nad ustawą o związkach metropolitalnych 9 października ubiegłego roku. Ustalono, że związek metropolitalny będzie mógł zostać utworzony na obszarze zamieszkałym przez co najmniej 500 tysięcy osób z inicjatywy własnej Rady Ministrów albo na wniosek rady zainteresowanej gminy. W obu przypadkach wydanie rozporządzenia w sprawie utworzenia związku będzie wymagało pozytywnej opinii rad (co najmniej 70 procent gmin, co najmniej 70 procent miast na prawach powiatu, co najmniej 50 procent powiatów) poprzedzonych konsultacjami z mieszkańcami. Związek miałby się zajmować przede wszystkim zagospodarowaniem przestrzennym i komunikacją publiczną.

Wydając rozporządzenie w sprawie utworzenia związku Rada Ministrów musi wziąć pod uwagę m.in. koncepcję przestrzennego zagospodarowania kraju, plan zagospodarowania przestrzennego województwa, powiązania funkcjonalne zaawansowanie procesów urbanizacyjnych, jednorodność układu osadniczego i przestrzennego, uwzględniającego więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniające zdolność wykonywania zadań publicznych. Związek będzie tworzony 1 lipca, a wykonywanie zadań publicznych rozpocznie 1 stycznia roku następnego. I stąd też pośpiech samorządowców – jeśli metropolie mają zacząć działać od przyszłego roku, to ich utworzenie musi nastąpić w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Niechętny 2016-01-08 22:13:42
    Żadnej metropolii Zagłębia ze Śląskiem. Więcej nas dzieli niż łączy od dawna są awantury że 1/2 terenu województwa śląskiego to nie Śląsk, które ktoś nazwał te tereny Śląskiem wbrew woli 40% mieszkańców województwa zamieszkującego te tereny - Beskidy, Zagłębie częstochowskie nigdy nie było i nie będzie Śląskiem.
  • apologeta 2016-01-08 16:42:37
    Brakuje legendy dotyczącej znaczenia kolorów!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA