REKLAMA

Polsko-białoruskie rozmowy o infrastrukturze transgranicznej

  • Autor: PAP/JS
  • 29 września 2016 14:57
Polsko-białoruskie rozmowy o infrastrukturze transgranicznej Polska i Białoruś chciałyby "bez niepotrzebnych opóźnień" podpisać umowę o stosunkach prawnych na granicy - (fot.:Plac Zwycięstwa w Mińsku, wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

Rozwój infrastruktury transgranicznej i dotyczącej jej bazy prawnej był głównym tematem posiedzenia Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej, jakie miało miejsce w Mińsku na szczeblu wiceministrów.

Polska i Białoruś chciałyby "bez niepotrzebnych opóźnień" podpisać umowę o stosunkach prawnych na granicy - oświadczyli wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba i wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Jauhen Szestakou po podpisaniu protokołu w sprawie aktywizacji prac na rzecz rozwoju infrastruktury transgranicznej między dwoma krajami.

Skiba i Szestakou są współprzewodniczącymi Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej.

Strony polska i białoruska potwierdziły w protokole gotowość do aktualizacji umów międzyrządowych dotyczących współpracy transgranicznej. Wśród nich kluczowa jest Umowa o stosunkach prawnych na granicy polsko-białoruskiej, regulująca całe spektrum zagadnień związanych z tą współpracą. Obowiązująca wersja tej umowy pochodzi z 1961 roku (jest to umowa między PRL i ZSRR) i wymaga dostosowania do współczesnych uwarunkowań.

Czytaj też:Jeden podatek, Morawiecki: Analizy ws. jednolitego podatku do końca roku

Jak podkreślił Szestakou, by umowa mogła zostać uzgodniona i podpisana, "konieczne jest zakończenie trwającej od 2011 roku weryfikacji przebiegu granicy między państwami". Chodzi o to, jak tłumaczył, że na odcinkach wodnych granica mogła nieznacznie zmienić swój bieg i wymaga to sprawdzenia. Wiceminister Skiba zgodził się z tym postulatem i wyraził nadzieję, że do podpisania umowy dojdzie "jak najszybciej, może w 2017 roku".

W protokole strony zapowiedziały także m.in. prace nad nową redakcją umowy o przejściach granicznych (z 24 kwietnia 1992 roku) i porozumienie w sprawie budowy drugiego mostu granicznego przez rzekę Bug na drogowym przejściu granicznym Sławatycze-Domaczewo.

Skiba podkreślił podczas konferencji prasowej, że o ile same przejścia graniczne są w zadowalającym stanie, to Polska chciałaby zainwestować i unowocześnić infrastrukturę dojazdową do nich, tj. np. drogi i mosty.

Polski wiceminister przebywa z wizytą na Białorusi w dniach 28-30 września. Na piątek (30 września) zaplanowanie jest jego spotkanie z białoruskim ministrem spraw wewnętrznych. Wiceszef MSWiA odwiedzi także polskie miejsca pamięci na Białorusi, m.in. majątek rodziny Reytanów w Hruszowce, oraz spotka się z polską mniejszością w Baranowiczach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA