REKLAMA

Poseł PiS: przygotujemy nowe prawo dot. Polonii i Polaków za granicą

  • Autor: PAP
  • 18 listopada 2015 19:52
Poseł PiS: przygotujemy nowe prawo dot. Polonii i Polaków za granicą (fot. Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl)

PiS przygotuje nowelizację ustawy o Karcie Polaka, która "pozwoli traktować naszych rodaków posiadających kartę niemal jak obywateli polskich". PiS przygotuje też nową ustawę o repatriacji oraz ustawę o opiece nad Polonią - zapowiedział poseł PiS Michał Dworczyk.

Jak tłumaczył podczas debaty nad expose premier Beaty Szydło, znowelizowana ustawa o Karcie Polaka wprowadzi też możliwość "osiedlania się elastycznego w Polsce tych, którzy ze Wschodu chcą wrócić do kraju, chcą wziąć sprawy w swoje ręce, nie chcą obciążać budżetu państwa polskiego, nie chcą żyć na garnuszku społeczeństwa polskiego".

Dzięki tej nowelizacji - zaznaczył - państwo polskie będzie mogło udzielać skutecznej pomocy posiadaczom Karty Polaka, "a jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie mogło sprawnie ich ewakuować". "Nam nie będzie potrzebny nacisk opinii publicznej" - dodał, odnosząc się do kwestii ewakuacji Polaków z Mariupola i Donbasu. Według niego poprzednia ekipa zaniedbała tę kwestię, bo "dopiero śmierć jednego z nich doprowadziła do tego, że ta ewakuacja został przeprowadzona".

Dworczyk zapowiedział też, że rząd PiS przygotuje nową ustawę o repatriacji, która "pozwoli zrealizować zobowiązanie moralne, jakie Polska ma wobec rodaków na Wschodzie". Jak mówił, PiS zamierza też przygotować ustawę o opiece Rzeczpospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą, która "uporządkuje kwestię opieki państwa polskiego nad Polakami poza granicami kraju" oraz "uczyni tę opiekę o wiele bardziej efektywną".

"Każdego roku państwo polskie wydaje (na ten cel) ponad 180 mln zł, a te pieniądze są rozdysponowywane przez siedem ministerstw. Do skoordynowania, do tego, by te środki były efektywnie wydawane, potrzebna jest ta ustawa i my tę ustawę wprowadzimy" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA