REKLAMA

Posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych: Ministrowie wskazali priorytety Strategii Globalnej UE

  • Autor: AT
  • 18 października 2016 10:36
Posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych: Ministrowie wskazali priorytety Strategii Globalnej UE Posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych w Luksemburgu (fot.msz.gov.pl)

• Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE spotkali się w Luksemburgu.
• Tematami dyskusji były Europejska Strategia Globalna, zaangażowanie UE we wsparcie procesu transformacji społeczno-gospodarczej Tunezji, sytuacja humanitarna w Syrii i perspektywy rozwiązania konfliktu oraz zewnętrzne aspekty migracji.
• Polskę reprezentowała podsekretarz stanu Joanna Wronecka.

W Luksemburgu ministrowie rozmawiali o Strategii Globalnej UE i efektywnej implementacji jej założeń. Podczas dyskusji wskazano pięć obszarów priorytetowych jej realizacji w latach 2016-2017: zintegrowane podejście do konfliktów i kryzysów, bezpieczeństwo i obrona, wzmocnienie związku pomiędzy polityką wewnętrzną i zewnętrzną, aktualizowanie istniejących lub przygotowania nowych strategii regionalnych i tematycznych, wzmożenie wysiłków w ramach dyplomacji publicznej.

Rada wyraziła również zgodę na dalsze działania w zakresie poszerzania partnerstwa z Jordanią w latach 2016-2018 i Libanem w latach 2016-2020. Priorytety partnerstwa odnoszą się do współpracy UE z Jordanią i Libanem w celu stworzenia wspólnego obszaru pokoju, dobrobytu i stabilności, jak również do kluczowej roli odgrywanej przez oba kraje w regionie.

Czytaj też: Szymański: Środki na nowe priorytety UE tak, ale nie kosztem polityki spójności

Ministrowie zastanawiali się nad skutecznymi działaniami w zakresie migracji i podsumowali dotychczasowe inicjatywy i priorytety UE. Ministrowie omówili również kwestię zwiększenia poparcia UE dla wysiłków Tunezji w celu promowania długotrwałej stabilności, rozwoju społeczno-gospodarczego i bezpieczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA