REKLAMA

Posłowie nie zgodzili się na debatę o podatku miedziowym

  • Autor: PAP
  • 23 września 2015 09:59
Posłowie nie zgodzili się na debatę o podatku miedziowym Zdaniem autorów projektu nowelizacji faktycznie dotyczy to jednej firmy - KGHM. Fot. kghm.com

Nie będzie debaty nad projektem nowelizacji ustawy autorstwa posłów SLD, dzięki której można by obniżyć o 40 proc. podatek od wydobycia miedzi i srebra. Sejm po raz kolejny odrzucił wniosek w tej sprawie.

Podczas środowego głosowania o uzupełnienie porządku obrad o debatę nad projektem nowelizacji ustawy o podatku od niektórych kopalin 168 posłów opowiedziało się przeciw, za było 162, wstrzymało się 3 posłów.

Podatek KGHM

Była to kolejna próba przeprowadzenia debaty na temat zaproponowanych przez grupę posłów SLD zmian w ustawie o podatku od niektórych kopalin. Pod koniec czerwca br. Sejm odrzucił taki wniosek. Zmiany zaproponowane przez grupę posłów SLD mają pozwolić na ok. 40 proc. zmniejszenie podatku, jaki płaci miedziowy potentat - KGHM.

Przeciwne zmianom jest Ministerstwo Finansów. Szef tego resortu Mateusz Szczurek mówił, że w 2014 r. były prowadzone "dogłębne analizy w ramach przeglądu funkcjonowania tego podatku. Ich wyniki nie wskazywały na konieczność jakichkolwiek zmian. Na bieżąco monitorujemy sytuację w odniesieniu do wpływu podatku i nie odnotowaliśmy żadnej zmiany".

W ustawie budżetowej na 2015 rok zapisano, że dochód z podatku od niektórych kopalin przyniesie budżetowi 1,45 mld zł. Jak podawał resort finansów na koniec czerwca było to 885,311 mln zł.
Jak wskazali posłowie w uzasadnieniu do projektu, nawet po obniżce będzie jeden z najwyższych tego typu podatków w świecie. Zmiana przepisów - ich zdaniem - pozwoli zachować ponad 20 tys. miejsc pracy w polskiej gospodarce. Autorzy projektu nowelizacji chcą, by podatek został zmniejszony od 2016 r.

Nowelizacja dla jednej firmy

Ustawa o podatku od wydobycia niektórych kopalin weszła w życie w kwietniu 2012 roku.

Zdaniem autorów projektu nowelizacji faktycznie dotyczy to jednej firmy - KGHM. Konsekwencje - zdaniem autorów projektu - są "katastrofalne" dla spółki. Jak piszą w uzasadnieniu, podatek wpłynął na "istotne ograniczenie konkurencyjności i możliwości rozwojowych" KGHM. Posłowie wyliczyli, że o ponad 40 proc. spadła rentowność bieżącej działalności KGHM, a w przypadku jednej z trzech kopalni tej spółki - Zakładów Górniczych "Lubin" rentowność spadła z 13,8 proc. w roku 2012 do 0,7 proc. w 2014 roku.

Ich zdaniem działanie podatku ma negatywny wpływ nie tylko na KGHM, lecz na całą gospodarkę. Podają przykład odstąpienia od budowy nowej kopalni miedzi pod Bolesławcem, co - jak przekonują w samej fazie inwestycyjnej dałoby 2 tys. miejsc pracy, a później nawet ponad 7 tys.

To utracona korzyść sektora finansów publicznych do ponad 600 mln zł rocznie - przekonują.

Jako kolejny przykład negatywnych skutków podatku posłowie podali zamknięcie nierentownej - z powodu nałożenia podatku od miedzi i srebra - kopalni Lubin i powiązanej z nią części Zakładu Wzbogacania Rudy oraz Huty Miedzi Legnica.

To spadek wartości brutto w gospodarce o ponad 3 mld złotych rocznie, strata ponad 22 tysięcy miejsc pracy, a także utrata przez sektor finansów publicznych dochodów w wysokości około 1,5 mld zł rocznie - napisali w uzasadnieniu.

Ich zdaniem przykłady te pokazują, że nałożenie podatku było "krótkowzroczne".

Jest to podatek, którego wysokość jest większa o ponad dwie trzecie od średniej wysokości podobnego podatku obciążającego produkcję miedzi w świecie. Fakty i symulacje jednoznacznie wskazują na to, że korzyści dla sektora finansów publicznych z wprowadzenia tego podatku są i będą o wiele niższe niż wynikałoby to bezpośrednio z przepływów generowanych przez ten podatek - zaznaczyli autorzy projektu.

Krytyka ekspertów

Podatek miedziowy był ostro krytykowany m.in. w zaprezentowanym w marcu br. raporcie surowcowym Polski, opracowanym przez grupę uczonych pod kierunkiem byłych wicepremierów, ministrów gospodarki Jerzego Hausnera i Janusza Steinhoffa.

Pod koniec 2013 r. roku o zniesienie podatku miedziowego zaapelował do Sejmu i Senatu sejmik województwa dolnośląskiego. W apelu podkreślono, że podatek uderza w kondycję ekonomiczną KGHM i może przyczynić się do wzrostu bezrobocia w regionie. Zaznaczono też, że podatek od wydobycia niektórych kopalin jest obciążeniem dotyczącym tylko KGHM i tylko województwa dolnośląskiego.

W kwietniu 2012 roku klub PiS skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę wprowadzającą opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra. Według PiS niedopuszczalne jest tworzenie takiego prawa, które oddziałuje tylko na jedną spółkę - w tym wypadku KGHM wydobywającą miedź i srebro. W listopadzie 2014 r. Trybunał uznał, że zapisy ustawy o podatku od miedzi i srebra - którą do TK zaskarżyli oprócz posłów PiS, także posłowie SLD - są zgodne z konstytucją.

W lipcu PiS zapowiedział złożenie do Sejmu projektu ustawy zwalniającej z podatku od miedzi i srebra.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA