REKLAMA

Posłowie za projektem nowelizacji prawa geologicznego i górniczego

  • Autor: PAP/JS
  • 30 marca 2016 21:45
Posłowie za projektem nowelizacji prawa geologicznego i górniczego Wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek ocenił, że projekt ustawy jest bardzo ważny (fot. mat. pras.)

• Posłowie sejmowej komisji środowiska opowiedzieli się za projektem nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego.
• Nowela ma doprecyzowywać obecne przepisy tak, by przyspieszyć wydanie koncesji na poszukiwanie węglowodorów, czyli ropy i gazu.

Przedstawicielka wnioskodawców posłanka PiS Anna Paluch tłumaczyła, że propozycja zmian jest spowodowana doświadczeniami stosowania znowelizowanej w 2014 r. ustawy prawo geologiczne i górnicze.

Wyjaśniła, że pojawiały się problemy w jej odpowiednim interpretowaniu, które też uniemożliwiały prawidłowe postępowanie koncesyjne, czyli poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobycie węglowodorów.

Posłanka dodała, że konieczne jest wprowadzenie "samoistnej podstawy prawnej" w przypadku zmiany koncesji oraz korekty przepisów przejściowych, regulujących kwestie koncesji udzielonych na podstawie przepisów sprzed wejścia w życie noweli z 2014 r. Podkreśliła, że chodzi też o prawa nabyte podmiotów, które odkryły i udokumentowały złoże do uzyskania koncesji na wydobywanie węglowodorów z tego złoża.

Czytaj też: Będzie nowy plan gospodarczy rządu

Wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek ocenił, że projekt ustawy jest bardzo ważny. "Błąd czy niedopatrzenie ustawodawcy z 2014 r. spowodował, że w tej chwili są problemy z wydawaniem koncesji, szczególnie tych, które dawno temu napłynęły (...). Przy dzisiejszych przepisach nie ma możliwości prawidłowego wydania koncesji dla przedsiębiorców, którzy złożyli aplikację przed 30 września 2014 r" - wyjaśnił.

Jędrysek dodał, że obecnie jest to blisko 30 wniosków, które dotyczy ponad 20 przedsiębiorców.

Projektowane przepisy zakładają, że nowe prawo wejdzie w życie w dniu ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA