REKLAMA

Powstała Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego

  • Autor: PAP/AT
  • 21 lutego 2018 11:04
Powstała Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego będzie czuwać nad rolnictwem ekologicznym (fot.pixabay.com)

Powstała nowa instytucja czuwająca nad rozwojem polskiego rolnictwa ekologicznego.

  • Powstała Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego, przy Krajowej Izbie Gospodarczej.
  • Przewodniczącym rady został prof. Jerzy Szymona z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
  • Rada jest odpowiedzią na liczne sygnały wskazujące na potrzebę powołania takiej instytucji, która zajmowałaby się kompleksowo rozwojem polskiego rolnictwa ekologicznego - poinformował KIG.

Pierwsze spotkanie tej organizacji odbyło się w końcu stycznia. Jej przewodniczącym został ekspert od ekologii, prof. Jerzy Szymona z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

"Promujemy polską żywość na wielu rynkach zagranicznych i widać, że jest bardzo duże zainteresowanie produktami ekologicznymi z Polski" - powiedział podczas spotkania prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) Andrzej Arendarski.

W opinii uczestników spotkania, aby Polska była konkurencyjna na rynku żywności ekologicznej potrzebne są narzędzia, które skutecznie będą uniemożliwiały liberalizację zasad rolnictwa ekologicznego. Chodzi m.in. o niedopuszczenie do obecności zanieczyszczeń w produktach ekologicznych, gdyż ich obecność może dyskwalifikować takie produkty. Jak wyjaśnił PAP wiceszef Rady Paweł Krajmas, w ostatnim czasie pojawiają się postulaty o odstąpieniu od zbyt rygorystycznego przestrzegania oprysków. Jednak nie można na to się zgodzić, bo czystość produktu jest wyznacznikiem produkcji ekologicznej.

Rynek żywności ekologicznej rozwija się w Polsce dynamicznie. Z "Raportu o stanie rolnictwa ekologicznego w Polsce w latach 2015-2016" wynika, że liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce zwiększyła się z 3,7 tys. w 2004 roku do ponad 22,4 tys. w 2016. Jednak w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, Polska jest wciąż rynkiem w początkowej fazie rozwoju. Wciąż problemem jest także brak polskich sieci sklepów, oferujących produkty rolnictwa ekologicznego na większą skalę - ocenił KIG.

Krajmas zwrócił też uwagę na wypieranie polskiej żywności ekologicznej przez produkty importowane. Jak mówił, choć zainteresowanie eko-produktami w naszym kraju rośnie, to sieci handlowe nie kupują polskich produktów. 80 proc. sprzedawanej żywności eko nie pochodzi z Polski. "Chcielibyśmy odwrócić tę tendencję i zwiększyć udział w rynku żywności produkowanej przez polskich producentów" - podkreślił Krajmas.

Rada ustaliła, że warunkiem koniecznym trwałego rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce jest nie tylko wsparcie państwa i jednolite przepisy regulujące certyfikację, ale także silne organizacje rolników ekologicznych.

Krajmas poinformował, że w najbliższym czasie Rada ma zaplanowane spotkanie z parlamentarnym zespołem ds. rolnictwa ekologicznego, jak również zamierza zorganizować konferencję podsumowującą targi żywności ekologicznej Biofach w Norymberdze, w których biorą udział polscy producenci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • WoWa 2018-02-21 13:05:02
    To jest świetny kierunek działań. Można nie mieć wypasionego auta. Można nie latać w kosmos. Ale zdrowa i dobra żywność zawsze jest i będzie potrzebna. A Polska ma dobre warunki do tego aby ją wytwarzać.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA