REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość chce zwiększyć limity wydatków publicznych - projekt w sejmie

  • Autor: PAP/GP
  • 04 grudnia 2015 12:26
Prawo i Sprawiedliwość chce zwiększyć limity wydatków publicznych - projekt w sejmie PiS podejmuje nową inicjatywę w sejmie, chce zmieniać ustawę o finansach publicznych. Na zdjęciu Jarosław Kaczyński (fot. facebook.com)

Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło do sejmu nowelizację ustawy, która umożliwi zwiększenie reguły wydatkowej. To zaowocuje zwiększeniem limitu wydatków publicznych.

Określony w stabilizującej regule wydatkowej (SRW) limit wydatków budżetowych będzie można zwiększyć, a do reguły ma być wprowadzony cel inflacyjny NBP (obecnie 2,5 proc.) - zakłada złożony w Sejmie przez PiS projekt noweli ustawy o finansach publicznych.

Jak napisano w uzasadnieniu projektu, który w piątek zamieszczono na stronie internetowej Sejmu, zmiana ma umożliwić m.in. zwiększenie limitu wydatkowego w przypadku przewidywanej realizacji w roku budżetowym istotnych dochodów z działań jednorazowych i tymczasowych, o których mowa w unijnym rozporządzeniu w sprawie wzmocnienia nadzoru pozycji budżetowych oraz nadzoru i koordynacji polityk gospodarczych.

Krótkoterminowe rozwiązanie 

Autorzy projektu zastrzegli, że prognozowana kwota działań jednorazowych i tymczasowych, z których wartość każdego przekracza 0,03 proc. wartości PKB, powiększa limit wydatkowy, a nie kwotę wydatków wynikającą ze stabilizującej reguły wydatkowej.

- Dzięki czemu zwiększenie to nie wpływa na kwotę wydatków obliczaną na kolejny rok - wskazano.

Projekt przygotowany przez posłów PiS modyfikuje także formułę stabilizującej reguły wydatkowej w jej części nominalnej. Jak wskazano w uzasadnieniu, w formule SRW wyróżnia się bowiem część realną i nominalną. Część realna to ośmioletnia średnia realnej dynamiki PKB.

- Z roku na rok średnia ta zmienia się w małym stopniu, dzięki czemu można ją przewidzieć dość dokładnie z dużym wyprzedzeniem. Część nominalną stanowił do tej pory prognozowany wzrost cen, tj. dynamika CPI uzupełniona o korektę błędnych prognoz. Związana z rosnącą zmiennością inflacji nieprzewidywalność tej kategorii stanowi jednak czynnik znaczącej niepewności w procesie budżetowym - wyjaśnili autorzy projektu.

Wskazano, że dlatego konieczne było dokonanie wcześniejszego, niż pierwotnie zakładano, przeglądu formuły reguły i wyeliminowanie wady, która ma miejsce w części nominalnej reguły. "W efekcie zaproponowano zastąpienie jednorocznego wskaźnika CPI i korekty błędów prognoz CPI celem inflacyjnym NBP (obecnie 2,5 proc.). Dzięki wprowadzeniu tej zmiany, część nominalna, podobnie jak realna, będzie bardziej przewidywalna, co zapewni większą stabilność polityki fiskalnej" - uzasadniono.

Projekt, a wcześniejsze ustawy

W projekcie znalazł się przepis przejściowy określający kwotę wydatków za rok 2015, która uwzględnia wcześniejszą nowelizację ustawy o finansach publicznych oraz korektę błędów prognoz inflacji za lata 2014-2015, niezbędnej do wyliczenia kwoty wydatków SRW na rok 2016. Pozostałe zmiany, jak wskazano w uzasadnieniu mają charakter porządkujący. Nowela ma wejść w życie w grudniu br., w projekcie nie określono jednak dziennej daty, zastrzeżono zarazem, że ma mieć ona moc obowiązującą od 1 grudnia 2015 r.

Jak powiedział PAP poseł Andrzej Szlachta (PiS), projekt zostanie przedstawiony na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych w najbliższy wtorek.

Obowiązująca stabilizująca reguła wydatkowa zastąpiła wcześniejszą tzw. tymczasową regułę wydatkową. Ma ona w założeniu charakter antycykliczny, co znaczy, że w przypadku szybszego wzrostu wydatki publiczne mają rosnąć wolniej, jednak w czasach spowolnienie można je zwiększyć. Jej celem jest równoważenie finansów publicznych i ograniczenie deficytu tego sektora.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA