REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło program dla przedsiębiorców

 • Autor: PAP/em
 • 07 października 2015 17:18
Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło program dla przedsiębiorców Dzisiaj politycy w Polsce muszą pamiętać o dwóch słowach - gospodarka i przedsiębiorczość - powiedziała Beata Szydło (fot. facebook.com/BeataSzydlo)

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zapowiedziała, że jeśli PiS wygra wybory parlamentarne, to powoła ona Narodowe Forum Przedsiębiorców, które będzie doradzać rządowi. W środę (7 października) we Wrocławiu ogłosiła program PiS dla przedsiębiorców.

"Jeżeli Polacy nam zaufają i będziemy tworzyć rząd, wówczas powołam do życia Narodowe Forum Przedsiębiorców - nowoczesny think-tank, który będzie ciałem doradczym dla premiera polskiego rządu, ale będzie też miejscem dyskusji i debaty, ścierania się różnych koncepcji, w którym będą brali udział ludzie świata nauki i przedsiębiorcy" - powiedziała Szydło.

Oceniła, że obecnie prawo nie pomaga przedsiębiorcom w prowadzeniu swoich firm, ale "wręcz komplikuje, utrudnia im życie". Mówiła, że mali i średni przedsiębiorcy oczekują od państwa stworzenia systemu, który pozwoli im na rozwijanie swojej działalności.

Państwo musi budować dobry klimat dla polskich marek

"To jest obowiązek państwa (...) Dzisiaj politycy w Polsce muszą pamiętać o dwóch słowach - gospodarka i przedsiębiorczość. To jest to, co wyznacza przyszłość dla Polski, przyszłość dla Polaków" - dodała.

PiS chce czerpać z doświadczenia polskich przedsiębiorców i ich praktyki - mówiła Szydło. "Musimy stworzyć takie warunki, by małe firmy stawały się średnimi, a średnie dużymi, by konkurowały z tymi najlepszymi" - dodała.

Ogłosiła, że PiS ma program dla przedsiębiorców, jego współautorem jest poseł Paweł Szałamacha. Szałamacha mówił o konieczności włączenia w proces decydowania o gospodarce osób, które "realnie wytwarzają rzeczy, produkują konkretne towary i usługi". Według niego powinna powstać instytucja, która tworzy strategię rozwoju gospodarczego z ich udziałem. Polityk uważa, że dotychczas "dostęp do ucha decydentów i premiera" mieli tylko finansiści. "To trzeba zmienić" - przekonywał.

Poseł dodał, że Narodowe Forum Przedsiębiorców ma być ciałem doradczym podobnym do tego, które działa np. w Finlandii. "Będzie ono tworzyć strategię rozwoju gospodarczego przy dużym udziale przedsiębiorców" - mówił.

Założenie firmy musi być prostsze

Program PiS dla przedsiębiorców, jak podkreślił Szałamacha, zakłada również maksymalne uproszczenie drogi do zakładania firm. Według Szałamachy należy pracować nad likwidacją barier, na które napotykają przedsiębiorcy w pierwszej fazie działalności - wymienił m.in. "ściąganie należności z faktur, system podatkowy, który wymaga płatności podatku, mimo że przedsiębiorca nie uzyskał zapłaty za fakturę, bezwzględność aparatu skarbowego wobec takich sytuacji".

Podczas konferencji prasowej Szydło była również pytana o podpisaną we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawę antysmogową. "Pan prezydent Andrzej Duda przy podpisywaniu ustaw musi się kierować tym, czy dane przepisy są zgodne z konstytucją. Jeżeli nie znalazł zastrzeżenia w tej kwestii, to jest uzasadnione, że ta ustawa została podpisana" - mówiła Szydło.

PiS uważa - przypomniała - że ta ustawa nie jest dobrym prawem. "Głosowaliśmy przeciw, choć uważamy, że sprawą nadrzędną jest zdrowie obywateli. Naszym zadaniem będzie teraz taka zmiana tej ustawy, by nie uderzyła ona w polskie górnictwo, bo największe zastrzeżenia do tych regulacji ma branża górnicza. Trzeba tę sprawę umiejętnie realizować - z jednej strony ma się rozwijać polskie górnictwo, z drugiej musimy dążyć od tego, by powietrze w Polsce było czystsze" - mówiła Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Taxi-gsm 2015-10-09 09:36:47
  Ja popieram pis, bo jeśli prowincjuszka Szydło ma pomysł regulacji aresztowania przedsiębiorcy nie o 6:00 a o 8:00, to już widać, że mamy pełna demokracje i ochronę praw człowieka.
 • Stop kłamstwom PISu 2015-10-08 15:18:54
  Czyli jak zwykle kłamstwo - poisowiec Duda podpisał ustawę bo musiał a pisowiec Szydło nie zgadza się z tym. I gdzie tu logika. Ordynarne oszukiwanie wyborców
 • bezpartyjny 2015-10-08 14:28:41
  PIS podobnie jak wszyscy - program bez konkretów, a o strategii Kukiza z konkretami, że to nie program. Jak od 25 lat.
 • jang 2015-10-08 12:13:09
  ..i są podjęte decyzje by wszyscy zarabiali minimum trzykrotną krajową,byli zdrowi ,szczęśliwi oraz szybko podnieśli swoje kwalifikacje..
 • Adam 222 2015-10-08 10:32:48
  Debilne. Nowe stołki dla biurokratów od nic nierobienia.
 • Depoldek 2015-10-08 08:27:45
  Do poldek: Nie trzeba ich szukać! Opanowały jawnie kraj.
 • poldek 2015-10-08 08:03:06
  PiS i debata -buhahah. Tylko wybrani przedsiębiorcy będą korzystać NFP. Wystarczył jeden występ prezesa, by czar prysł. Znów mowa o wymianie elit w Polsce, zamiast się rozwijać, będziemy szukać wiedźm.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA