REKLAMA

Prawo wodne: Sejmowa chwila prawdy

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: aw/Portalsamorzadowy.pl
  • 25 maja 2017 06:40
Prawo wodne: Sejmowa chwila prawdy fot.pixabay

Co stanie się z nowym projektem Prawa wodnego? Czy trafi do prac w komisjach czy zostanie odrzucony? To pytanie zadają siebie dziś nie tylko przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowych, ale i zwykli mieszkańcy.

25 maja w Sejmie pierwsze czytanie ustawy Prawo Wodne. Ustawa będzie procedowana w ekspresowym tempie, musi zacząć obowiązywać od 1 lipca. Jeśli Polska do tego czasu nie uchwali nowego Prawa wodnego, Komisja Europejska będzie miała prawo zawiesić refundację środków z tego obszaru, a chodzi o 3,5 mld euro.

Prace nad uchwaleniem nowego Prawa wodnego ciągną się od wielu lat, jeszcze od czasu poprzednich rządów - PO i PSL. 3 marca wiceminister środowiska Mariusz Gajda poinformował, że ministerstwo przekazało Rządowemu Centrum Legislacji projekt.

- Mam oficjalną informację z Komisji Europejskiej, że musimy ten projekt przekazać do Sejmu do końca pierwszego kwartału br. Jeśli pierwsze czytanie odbędzie się w marcu, a nowe prawo wejdzie w życie od 1 lipca, to postanowione przez Komisję warunki będą spełnione. Projekt konsultowany był z innymi ministerstwami i mam nadzieję, że jest to ostateczna wersja - dodawał.

Projekt trafił jednak do Sejmu znacznie później niż zakładał Gajda. Pierwsze czytanie zaplanowano na 25 maja, a data przyjęcia ustawy nie uległa zmianie – ostatni dzień czerwca.

Czasu jest więc naprawdę niewiele.Skąd ten pośpiech? Chodzi o spełnienie warunków ex ante, czyli warunków wstępnych, które pozwolą uruchomić 3,5 mld euro z UE na inwestycje w gospodarce wodnej.

Przyjęcie prawa wodnego i nowelizacji tzw. ustawy wdrożeniowej mają pomóc w przyspieszeniu wydatkowania środków unijnych z obecnej perspektywy.

Projekt nowych przepisów zakłada też opłatę "za utraconą wodę", którą samorządy mają pobierać od właścicieli obiektów, za co otrzymają 10 proc. pobranej opłaty. Ma to zmobilizować do prowadzenia inwestycji mających na celu retencję wody, czyli zatrzymanie jej na miejscu. Jeśli takie zabiegi będą prowadzone, stawka ma być odpowiednio niższa.

Nowe przepisy zmienić mają też sposób zarządzania zasobami wodnymi w Polsce w myśl zasady "rzeka, wały w jednych rękach". Chodzi o wprowadzenie zarządu nad wodami w układzie zlewniowym, a nie administracyjnym, jak to jest teraz.

Więcej czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA