REKLAMA

Premier będzie sprawował nadzór nad mieszkalnictwem

  • Autor: PAP/AT
  • 17 stycznia 2018 10:20
Premier będzie sprawował nadzór nad mieszkalnictwem Premier przejmuje opiekę nad mieszkalnictwem (Mateusz Morawiecki, fot.premier.gov.pl)

Niezbędne jest przyznanie Prezesowi Rady Ministrów uprawnienia do wyznaczania celów i środków polityki mieszkaniowej państwa oraz nadzorowania jej realizacji - wynika z projektu noweli ustawy o działach administracji rządowej, który trafił do uzgodnień.

  • Premier ma wyznaczać cele i środki polityki mieszkaniowej państwa oraz nadzorować jej realizację - wynika z projektu.
  • Ustawa ma wejść w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
  • Według wcześniejszych zapowiedzi projektem w czwartek (18 stycznia) ma się zająć Stały Komitet Rady Ministrów.

"Z uwagi na kluczowe dla rozwoju społeczno-gospodarczego znaczenie rozwoju mieszkalnictwa w Polsce oraz w celu lepszej koordynacji polityki państwa w tym obszarze niezbędne jest przyznanie Prezesowi Rady Ministrów uprawnienia do wyznaczania celów i środków polityki mieszkaniowej państwa oraz nadzorowania jej realizacji" - czytamy w ocenie skutków regulacji projektu zamieszczonego w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wnioskodawcą projektu jest szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Projekt nowelizuje ustawę z 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej. "Projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej realizuje dwa istotne cele: uporządkowanie przestrzeni publicznej oraz wytyczenie głównych kierunków działań związanych z polityką mieszkaniową państwa" - głosi uzasadnienie propozycji.

Czytaj też: Te ministerstwa zajmą się sprawami samorządowymi

Jak wynika z uzasadnienia projektu, z dotychczasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa kwestie dot. określania celów i środków polityki mieszkaniowej państwa i nadzorowanie ich realizacji trafią do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Natomiast za sprawy dot. architektury w zakresie estetyki przestrzeni publicznej będzie odpowiadać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Rekomendowanym rozwiązaniem jest nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej i doprecyzowanie, że w zakresie działu budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne mieszczą się sprawy nadzoru nad samorządem zawodowym architektów oraz inżynierów budownictwa, zaś sprawy architektury w zakresie estetyki przestrzeni publicznej są objęte zakresem działu kultura i ochrona dziedzictwa narodowego. Pozwoli to na intensyfikację działań w obszarze dbałości o estetykę przestrzeni publicznej jako elementu polityki kulturalnej państwa. Będzie to stanowić jeden z elementów szerszego celu, jakim jest ochrona krajobrazu. Natomiast do Prezesa Rady Ministrów będzie należało określanie celów i środków polityki mieszkaniowej państwa oraz nadzór nad ich realizacją" - czytamy w ocenie skutków regulacji projektu.

Jak wskazano w uzasadnieniu, dział budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo obejmuje sprawy "nadzoru nad samorządem zawodowym architektów oraz inżynierów budownictwa". Proponuje się również usunięcie "architektury" z katalogu spraw należących do tego działu i dodanie do katalogu spraw objętych działem kultura i ochrona dziedzictwa narodowego "architektury, w zakresie estetyki przestrzeni publicznej".

"Zgodnie z art. 4 projektowanej ustawy, w celu wykonania przepisów tej ustawy Prezes Rady Ministrów będzie mógł dokonać, w drodze rozporządzenia, przeniesienia niektórych planowanych dochodów i wydatków budżetowych, w tym wynagrodzeń oraz limitów zatrudnienia, między częściami, działami i rozdziałami budżetu państwa, z zachowaniem przeznaczania środków publicznych wynikających z ustawy budżetowej, co pozostaje w zgodzie z utrwaloną praktyką postępowania w przypadku podobnych zmian ustawowych. Nie spowoduje to również wzrostu wydatków zaplanowanych w ustawie budżetowej" - napisano w uzasadnieniu.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

W poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział PAP, że projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej w ten czwartek ma trafić pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Madera 2018-01-19 10:05:55
    BÓJCIE SIĘ POLACY ! I lepiej pożegnajcie się z mieszkaniami ! Był i jest to PRZEKRĘT ŚWIATOWY......ALE POLAK NIE UWIERZY DO CHWILI JAK SAM NIE DOSTANIE PO GŁOWIE MUSI ZABOLEĆ JAK FRANKOWICZÓW !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA