REKLAMA

Premier: Komitet ekonomiczny będzie koordynował sprawy gospodarcze

  • Autor: PAP/JS
  • 29 września 2016 14:27
Premier: Komitet ekonomiczny będzie koordynował sprawy gospodarcze Na czele KERM stanie wicepremier Morawiecki (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów będzie koordynował sprawy gospodarcze, rozwojowe; pozostanie też komitet stały, przygotowujący legislacyjnie projekty ustaw; zlikwidowany zostanie komitet rozwoju - poinformowała podczas konferencji prasowej premier Beata Szydło.

- Komitet stały pozostaje, komitet ekonomiczny będzie koordynował sprawy gospodarcze i rozwojowe i będzie się na tym koncentrował. Komitet stały jest bardziej komitetem technicznym, on przygotowuje legislacyjnie do procesu legislacyjnego projekty ustaw dla rządu. Zrezygnujemy z komitetu rozwoju, któremu również przewodzi pan premier Mateusz Morawiecki. W tej chwili nie ma powodu, żeby to ciało pozostawało - powiedziała.

Odniosła się też do wypowiedzi wicemarszałka Senatu Adama Bielana, który w Polskim Radiu powiedział, że "rozwiązanie dotyczące kierowania przez wicepremiera Morawieckiego ministerstwem finansów jest rozwiązaniem czasowym i zapewne za kilka miesięcy się to zmieni".

- Myślę, że marszałek Bielan, w dobrej wierze zapewne, ale trochę nieroztropnie się wyraził. Mówienie o ministrze finansów, że jest ministrem czasowym jest nieroztropne. Bo zaraz przypuszczam, że wszystkie rynki finansowe, giełdy itd. zainteresują się, co się dzieje. Ustaliliśmy z panem premierem, że w tej chwili pełni dwie funkcje, jest ministrem finansów i ministrem rozwoju. Być może nadejdzie ten moment, kiedy uznamy, że trzeba tę formułę zmienić, wtedy będziemy dokonywali kolejnej zmiany w rządzie na stanowisku ministra finansów - powiedziała.

Na razie bez nazwisk

- Nie będę dzisiaj zdradzać nazwisk ministrów, którzy tworzą Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów - powiedziała. Przypomniała, że w piątek (30 września) jest pierwsze posiedzenie Komitetu.

Czytaj też: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie zostanie podzielone

- Jutro jest pierwsze posiedzenie. Będziemy rozmawiać nie tylko o tym, kto w tym komitecie jest, ale przede wszystkim o planach (...) - powiedziała premier.

- Stawiamy sobie konkretne terminy realizacji tych celów, po to żeby móc ten proces rozwoju (...) weryfikować i udoskonalać - dodała.

Pytany o sposób ułożenia pracy w resortach rozwoju i finansów, który objął, wicepremier Morawiecki powiedział, że "to jest unia personalna, a nie instytucjonalna" To są dwa osobne ministerstwa - zaznaczył.

Morawiecki zobowiązał się także do ułożenia relacji "między fiskusem, a przedsiębiorcami w kontekście zmiany interpretacji, która wpływa na obciążenie podatkiem np. na 5 lat wstecz". - Chcę zobowiązać się do tego, żeby od początku roku takie sytuacje nie miały miejsca. Żeby była instytucja interpretacji, tak wdrożona, żeby przedsiębiorca miał pewność wobec prawa (...) i żeby nie obawiał się, że zostanie wstecz, na 5 lat do tyłu, obciążony jakimikolwiek kosztami czy jakimikolwiek opłatami - wyjaśnił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA