REKLAMA

Premier Szydło o zmianach w podatkach, ułatwieniach dla firm i obniżeniu wieku emerytalnego

  • Autor: PAP
  • 18 maja 2016 09:00
Premier Szydło o zmianach w podatkach, ułatwieniach dla firm i obniżeniu wieku emerytalnego Szefowa rządu pytana o obniżenie wieku emerytalnego, powiedziała, że jest to "wielkie zobowiązanie", z którego rząd się nie wycofuje. (fot. KPRM/twitter)

Program "Mieszkanie plus", zmiany w systemie podatkowym, reforma ochrony zdrowia i oświaty, obniżenie wieku emerytalnego, ułatwienia dla przedsiębiorców, to priorytety rządu na najbliższe sześć miesięcy - mówiła premier Beata Szydło.

- Jest przygotowany program "Mieszkanie plus", który został opracowany w Ministerstwie Infrastruktury. (...) Będziemy go prezentowali w najbliższych dniach - podkreśliła w radiowej "Jedynce".

Nowy system podatkowy

Jak mówiła, rząd pracuje też nad zmianami podatkowymi. - Pracujemy nad nową koncepcją systemu podatkowego w Polsce. Jeżeli (...) prace eksperckie zakończą się powodzeniem, to w najbliższym czasie możemy zaproponować Polakom bardzo nowoczesny system podatkowy - zapowiedziała.

- Wreszcie jest (...) program rozwoju - Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. (...) W tej chwili (wicepremier) Mateusz Morawiecki ze swoim zespołem pracuje nad wprowadzeniem strategii wprowadzania poszczególnych narzędzi rozwojowych" - zaznaczyła.

Premier podkreśliła, że chciałaby, aby na koniec roku szef resortu rozwoju mógł "pokazać dwa-trzy konkretne narzędzia, które są już dedykowane przedsiębiorcom i które dają szansę na to, że ci przedsiębiorcy mają lepsze warunki funkcjonowania i prowadzenia swojej działalności w Polsce.

- Przed nami jest również reforma służby zdrowia i reforma oświaty. (...) Do końca roku na pewno te prace koncepcyjne będą przygotowane - dodała.

Obniżenie wieku emerytalnego

Szefowa rządu pytana o obniżenie wieku emerytalnego, powiedziała, że jest to "wielkie zobowiązanie", z którego rząd się nie wycofuje. - W tej chwili w sejmowej komisji jest projekt złożony przez pana prezydenta. To jest projekt, który wypełnia program Prawa i Sprawiedliwości - tłumaczyła.

Przypomniała, że do 19 maja mają spłynąć do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej uzgodnienia międzyresortowe dotyczące tego projektu. - Poprosiłam (minister rodziny Elżbietę Rafalską - PAP) o to, by jak najszybciej po tych uzgodnieniach została nawiązana współpraca z komisją parlamentarną tak, abyśmy do końca roku mogli przyjąć ten projekt - zaznaczyła.

Podatek od sklepów wielkopowierzchniowych

Szefowa rządu mówiła też o podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. - Musimy pogodzić interes przede wszystkim przedsiębiorców, polskich handlowców. Idea podatku od sieci wielkopowierzchniowych (...) była taka, żeby z jednej strony oczywiście zapewnić dodatkowe dochody do budżetu państwa, ale z drugiej strony - i dla mnie osobiście jest to nawet bardziej istotne - zapewnienie równych szans konkurowania polskich, małych podmiotów handlowych z tymi sieciami wielkopowierzchniowymi - wyjaśniła.

- Musimy w tej chwili wyważyć w tym podatku przede wszystkim interes polskich, (...) małych firm handlowych, firm rodzinnych - dodała. Zwróciła uwagę, że te rozwiązania będą wymagały uzgodnień z Brukselą.

Premier podkreśliła, że w Polsce są potrzebni zagraniczni inwestorzy. - Chcemy, żeby oni tutaj byli. Zapraszamy ich. Chcemy, żeby ta gra była uczciwa. To znaczy niech tworzą tutaj miejsca pracy (...), niech ludzie w tych firmach dobrze zarabiają. Niech to będą firmy, które będą wykorzystywały polskie technologie, będą tutaj budowały fabryki przy laboratoriach, w których polscy inżynierowie będą mogli również realizować swoją myśl technologiczną. Niech te firmy tutaj płacą podatki - mówiła.

Rating Polski

Szefowa rządu odniosła się też do decyzji agencji Moody's w sprawie ratingu Polski. - O ile utrzymanie ratingu jest dla nas do przyjęcia - rzeczywiście mogę powiedzieć, że tutaj Agencja Moody's dała ocenę obiektywną - to o tyle (...) obniżona perspektywa, w mojej ocenie, jest zbyt zachowawcza. Ja jestem spokojna, że będziemy poprawiali te wskaźniki w kolejnym półroczu - podkreśliła.

W nocy z piątku na sobotę (z 13 na 14 maja) agencja ratingowa Moody's Investors Service ogłosiła utrzymanie oceny ratingowej Polski na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej i zagranicznej. Perspektywa ratingu została zmieniona ze stabilnej na negatywną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA