REKLAMA

Premier Szydło przybyła z wizytą do Norwegii

  • Autor: bad/PAP
  • 02 lutego 2016 12:01
Premier Szydło przybyła z wizytą do Norwegii Bezpieczeństwo energetyczne jest wśród priorytetów rządu PiS. (fot. wikipedia)

Premier Beata Szydło przybyła we wtorek przed południem do Oslo, gdzie przeprowadzi rozmowy z szefową rządu Norwegii Erną Solberg, m.in. na temat współpracy w sferze energetyki. Polskiej premier towarzyszy szef dyplomacji Witold Waszczykowski.

Według wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego celem wizyty Szydło jest zacieśnienie relacji w zakresie energetyki i wzmocnienie dialogu energetycznego. Jak powiedział wiceszef MSZ, wizyta jest "powiązana z planami niektórych polskich firm, które myślą o rozwijaniu strategii dywersyfikacji dostaw gazu do Polski" i stanowi próbę zarysowania planów w porozumieniu z Norwegią.

"Rząd jest zainteresowany wszystkimi instrumentami dywersyfikacji dostaw i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Norwegia może być tutaj dobrym partnerem" - mówił Szymański.

20 stycznia poinformowano, że PGNiG Upstream International, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, otrzymał udziały w czterech koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii. Dwie z pozyskanych koncesji zlokalizowane są na Morzu Norweskim, pozostałe na Morzu Północnym oraz na Morzu Barentsa.

Łącznie PGNiG Upstream International ma udziały w 19 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych zlokalizowanych na norweskim szelfie kontynentalnym. Produkcję węglowodorów prowadzi z czterech złóż (Skarv, Morvin, Vilje i Vale), dwa inne złoża znajdują się w fazie zagospodarowania (Snadd i Gina Krog). Jak poinformował PGNiG, spółka planuje też uczestniczyć w tegorocznych rundach koncesyjnych w celu pozyskania nowych obszarów do dalszych poszukiwań.

Z kolei szefujący od 11 grudnia PGNiG b. minister gospodarki Piotr Woźniak, który uczestniczy w delegacji premier Szydło do Norwegii, mówił niedawno o powrocie do planów budowy rurociągu, umożliwiającego sprowadzanie gazu do Polski ze złóż na Morzu Północnym. Jego zdaniem należy wrócić do tego pomysłu.

"To jest rejon, który jest stabilnym źródłem dostaw gazu w Europie od wielu lat. Dodatkowo projekt budowy rurociągu dającego Polsce dostęp do gazu ze złóż na Morzu Północnym pozwoli GK PGNiG na wykorzystanie naturalnych synergii pomiędzy segmentami grupy. Mam na myśli sprowadzanie na polski rynek gazu, który PGNiG wydobywa na norweskim szelfie kontynentalnym. Taka możliwość byłaby kolejnym argumentem przemawiającym za rozwojem należącego do PGNiG portfela upstream w tym regionie, co zresztą dotychczas wpływało pozytywnie na wyniki firmy" - powiedział Woźniak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA