REKLAMA

Premier: We wtorek KERM zajmie się projektem dot. spółek Skarbu Państwa

  • Autor: PAP/JS
  • 04 października 2016 16:12
Premier: We wtorek KERM zajmie się projektem dot. spółek Skarbu Państwa Premier przypomniała, że rząd zmienia system zarządzania spółkami Skarbu Państwa. Jak podkreśliła, związane jest to przede wszystkim z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów we wtorek zajmie się projektem dot. zarządzania spółkami Skarbu Państwa po likwidacji MSP.
• W przyszłym tygodniu wicepremier Mateusz Morawiecki i minister Henryk Kowalczyk zaprezentują ostateczny kształt zarządzania spółkami SP - podała premier Beata Szydło.

Premier przypomniała, że rząd zmienia system zarządzania spółkami Skarbu Państwa. Jak podkreśliła, związane jest to przede wszystkim z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa.

- Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów będzie dzisiaj nad tym projektem pracował. (...) W przyszłym tygodniu pan premier Morawiecki, razem z panem ministrem Kowalczykiem zaprezentują już ostateczny kształt, który trafi pod obrady Rady Ministrów - powiedziała na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Czytaj też: Kowalczyk: Zarząd nadzorczy nad spółkami SP - przy KPRM

- Będzie w tej chwili nowy, nowoczesny sposób zarządzania spółkami. Ma to dać przede wszystkim z jednej strony większą przejrzystość, kontrolę nad tym, jak wydawane są środki np. na sponsoring, marketing, w jaki sposób te spółki są zarządzane - podkreśliła.

Jak zaznaczyła, spółki Skarbu Państwa będą bardzo ważnym elementem realizacji planu odpowiedzialnego rozwoju autorstwa wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.

Praktyczna likwidacja MSP w pierwszym kwartale 2017 roku

Na wspólnej z premier Beatą Szydło konferencji Henryk Kowalczyk wyjaśniał, że po tym jak KERM "zarekomenduje ostatecznie" nowy sposób zarządzania spółkami Skarbu Państwa po likwidacji MSP, od przyszłego tygodnia będą przygotowywane odpowiednie "rozwiązania legislacyjne". - Chcemy, by te rozwiązania legislacyjne były uchwalone przez parlament do końca tego roku - zaznaczył Kowalczyk.

- Pierwszy kwartał 2017 będzie wdrażaniem tych rozwiązań legislacyjnych, czyli będzie to czas na praktyczną likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa i wdrożenie zapisów, które będą uchwalone w tym roku - wskazał minister.

Kowalczyk zapowiedział też "wzmocnienie prokuratorii generalnej Skarbu Państwa, by spółki wydawały jak najmniej pieniędzy". - By spółki ze stuprocentowym udziałem (Skarbu Państwa) korzystały wyłącznie z kadry fachowej prokuratorii generalnej Skarbu Państwa, by nie było sytuacji, że wydają ogromne miliony na usługi zewnętrznych firm prawniczych - tłumaczył.

Szef komitetu stałego dodał, że rząd przy okazji porządkowania sytuacji w spółkach będzie kontynuował "budowę fundacji narodowej", która będzie zajmować się m.in. wspieraniem kultury, a także chce "uporządkować zasady sponsoringu". - Wspólnie z ministrem sportu chcemy uporządkować i ucywilizować sponsoring sportowy, który różnie się do tej pory odbywa, wprowadzając taki kodeks dobrych praktyk sponsoringu sportowego - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Przemyślida 2016-10-04 22:06:30
    Ładne perspektywy - czy to oznacza że w przyszłym roku rozleci się państwowa gospodarka. A co będzie z fotelami w radach nadzorczych?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA