REKLAMA

Prezes ARiMR będzie mógł umorzyć wierzytelności do 40 tys. zł bez zgody Ministerstwa Finansów

  • Autor: PAP/AT
  • 21 października 2016 10:36
Prezes ARiMR będzie mógł umorzyć wierzytelności do 40 tys. zł bez zgody Ministerstwa Finansów Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwabędzie mógł umorzyć długi (Fot.: ARiMR)

• Sejm znowelizował ustawę o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
• Prezes ARiMR będzie mógł umorzyć bez zgody ministra finansów wierzytelność do 40 tys. zł , a nie do 15 tys. zł, jak obecnie.
• Kwota ta nie była waloryzowana od 2003 r.

Za ustawą głosowało 395 posłów, przeciw było trzech, wstrzymało się 32 parlamentarzystów.

Nowela umożliwi prezesowi Agencji umarzanie wierzytelności z urzędu, w sytuacji gdy nie odzyskano wierzytelności w wyniku przeprowadzonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego oraz gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji wierzytelności.

Zgodnie z nowymi przepisami, ARiMR będzie także mogła odzyskać należności ujęte w księdze dłużników - chodzi o środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu krajowego. Agencja będzie mogła ponadto dokonać potrąceń należności pozostających do odzyskania z unijnych funduszy strukturalnych. W ocenie resortu rolnictwa, dzięki tej regulacji możliwe będzie odzyskanie dla budżetu państwa ok. 6,5 mln zł.

Kolejną zmianą jest stworzenie kierownikowi biura powiatowego lub dyrektorowi oddziału regionalnego, w którym wystąpiła kumulacja zadań, możliwości prawnych do skorzystania z pomocy pracowników zatrudnionych w innym biurze powiatowym lub oddziale regionalnym, które realizują podobne zadania, a nie są nadmiernie obciążone pracą. Ma to spowodować lepsze wykorzystanie zasobów kadrowych agencji i przyczynić się do szybszego rozpatrywania wniosków rolników.

Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA