REKLAMA

Prezydent: Meksyk szansą na rozwój dla polskiego biznesu

  • Autor: aw/PAP
  • 25 kwietnia 2017 06:41
Prezydent: Meksyk szansą na rozwój dla polskiego biznesu Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Meksyku (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPPR)

Upatrujemy w Meksyku wielkiej szansy na rozwój biznesowy dla polskich przedsiębiorców - powiedział prezydent Andrzej Duda na zakończenie Polsko-Meksykańskiego Forum Gospodarczego w Mieście Meksyk.

• Polski prezydent powiedział, że do intensyfikacji wzajemnych relacji gospodarczych zachęca m.in. stabilność makroekonomiczna regionu Ameryki Łacińskiej, otwarta polityka handlowa i inwestycyjna oraz wzrost siły nabywczej lokalnych konsumentów.

• Stwarza to atrakcyjny rynek dla wytworzonych w Polsce usług i towarów  - powiedział Andrzej Duda.

• Podpisano w poniedziałek (24 kwietnia) deklarację o wzajemnej współpracy między polskim Ministerstwem Rozwoju i Finansów a meksykańskim Ministerstwem Gospodarki.

• Padła też deklaracja uruchomienia nowych lotniczych połączeń między Warszawą a Miastem Meksyk.

 

Prezydent zaznaczył, że zgodnie z prognozami finansowymi Meksyk i Brazylia do 2050 r. staną się jednymi z ośmiu największych gospodarek świata. Zaznaczył, że Polska liczy, iż globalna umowa między UE i Meksykiem została w miarę szybko odnowiona.

Dodał, że polski eksport do Ameryki Łacińskiej, którego Meksyk jest największym odbiorcą, odnotowuje systematyczny wzrost. "Jesteśmy przekonani, że mamy sobie jeszcze bardzo wiele do zaoferowania, a drzemiący w nas potencjał nie jest w pełni wykorzystany" - powiedział prezydent.

Nowoczesne rozwiązania w cenie

"Stawiamy na najwyższą jakość i nowoczesne, innowacyjne rozwiązania" - dodał. Prezydent wskazał, że Polska jest w szczególności zainteresowana współpracą w obszarach jak: elektromobilność, technologie komunikacyjno-informacyjne, zielona gospodarka czy farmacja i biotechnologia.

"Zależy nam także na pogłębianiu wzajemnej współpracy inwestycyjnej" - przekonywał. Polska gospodarka jest dynamiczna, otwarta na kapitał, nowe idee, a przystąpienie Polski do UE stworzyło szereg ułatwień dotyczących dostępu do polskiego rynku także dla przedsiębiorców spoza Europy - argumentował.

"Cieszy nas obecność meksykańskich inwestorów w Polsce" - powiedział Duda. Ocenił, że to także efekt kompleksowego wspierania przedsiębiorczości i inwestycji, "dzięki któremu Polska stała się niekwestionowanym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych".

Wzrost obrotów handlowych w Polsce

Zaznaczył, że umiędzynarodowienie polskiej gospodarki spowodowało ponad trzykrotny wzrost obrotów handlowych w ostatnim dziesięcioleciu. "Świadczy to o wzrastającej konkurencyjności polskiej gospodarki, która w coraz większym stopniu bazuje na innowacyjnych towarach i usługach" - powiedział szef państwa. Dodał, że najbardziej prestiżowe światowe agencje ratingowe plasują Polskę w trójce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych w Europie.

"Jeśli spojrzy się na ostatnie wyniki gospodarcze naszego kraju, które stanową podsumowanie 1,5 roku pracy polskiego rządu, na wzrastającą niezwykle dynamicznie popyt wewnętrzny związany z także socjalną polityką prowadzoną przez polski rząd, to można śmiało powiedzieć, że Polska wśród krajów dających dobrą perspektywę do zainwestowania jest jednym z absolutnych europejskich tygrysów" - nadmienił prezydent.

Przekonywał też, że Polska przeszła przez europejski kryzys gospodarczy "w zasadzie suchą nogą", co stwarza doskonałe perspektywy inwestycyjne, ma nowoczesny system bankowy, świetną bankowość elektroniczną oraz doskonale przygotowaną i pracującą, zdolną kadrę inżynierską, młodych ludzi, którzy chcą rozwijać się także we współpracy z zagranicznymi kontrahentami.

Deklaracja współpracy i lepsze połączenie lotnicze

Prezydent zdradził, że liczy, iż wydarzenia takie jak forum w Mieście Meksyk przyczynią się do nawiązania wielu korzystnych kontraktów, a w niedalekiej perspektywie przyniosą wymierne efekty dla gospodarek Polski i Meksyku.

Prezydent jako ważną ocenił podpisaną w poniedziałek (24 kwietnia) deklarację o wzajemnej współpracy między polskim Ministerstwem Rozwoju i Finansów a meksykańskim Ministerstwem Gospodarki oraz uroczyste zainaugurowanie działalności biura zagranicznego PAIH w Mieście Meksyk. "Polska w Meksyku i Mexico City zaczyna być obok naszej tradycyjnej, stałej misji dyplomatycznej, obok polskiej ambasady obecna silnie także w tym komponencie gospodarczym" - powiedział.

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto powiedział w poniedziałek, iż pod koniec roku zostanie uruchomione nowe lotnicze połączenie komercyjne między Warszawą a Miastem Meksyk.

Pytany przez dziennikarzy o tę zapowiedź dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski, że takie połączenie jest planowane ze względu na coraz większą wymianę turystyczną między krajami. "Pamiętajmy, że prezydenci nie decydują o tym, które linie, jakie trasy otwierają" - zaznaczył

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA